13 emerytura netto: kiedy wypłata 2022? Kwota ta będzie wyższa niż się spodziewano

Ile wyniesie 13 emerytura netto, kiedy wypłata 2022? Takie pytania krążą w głowach seniorów już od jakiegoś czasu. Wiemy już dokładnie, ile wyniesie to świadczenie i kiedy zostanie wypłacone.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowe świadczenie w postaci trzynastej emerytury otrzyma w tym roku niemal 10 milionów osób. Na trzynastki w tym roku rząd ma przeznaczyć ponad 13,1 miliarda złotych. Wiemy, ile dokładnie wyniesie świadczenie i kiedy zostanie wypłacone.

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

13 emerytura 2022: kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia?

13 emerytura zostanie wypłacona osobom, które do 31 marca br. będą uprawnione do: 

  • emerytury — w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy — w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych
  • renty rodzinnej
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego
  • renty szkoleniowej
  • renty socjalnej
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

13 emerytura netto: kiedy wypłata 2022?

Trzynasta emerytura w 2022 roku wypłacana będzie w wysokości minimalnej emerytury po waloryzacji z dnia 1 marca. Jest to dokładnie 1338,44 zł brutto. Wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Co ważne, aby otrzymać pieniądze z tego tytułu, nie należy składać żadnych dodatkowych wniosków.

Emerytury bez podatku a trzynasta emerytura

Jak się okazuje, w 2022 roku trzynasta emerytura jest nieopodatkowana. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, dlatego kwota netto wyniesie 1217,98 zł. Podatek nie będzie też brany pod uwagę w rozliczeniu rocznym. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wypowiedziała się na ten temat:

Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata

Dlaczego jest to tak istotne? Od 1 stycznia 2022 roku zmieniła się kwota wolna od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł. Od tego momentu emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie, nie mają potrącanego podatku ze swoich świadczeń. W sytuacji połączenia dwóch świadczeń, czyli podstawowego i trzynastej emerytury kwota ta zostałaby znacząco przekroczona, a od kwoty powyżej 2500 zł emeryci musieliby odprowadzić podatek w wysokości aż 26%.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: