500 plus dla seniora: wielu czuje się oszukanych. "Ojcu się nie należy, bo sam chodzi do toalety"

500 plus dla seniora to jedynie uproszczona nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Co ważnie na należy się ono tylko seniorom. Wiele osób jest jednak oburzonych wymaganiami ZUS. "Chyba trzeba być pozbawionym kończyn dolnych i górnych."

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Aby otrzymać świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, trzeba spełnić określone warunki. Jeżeli są spełnione, pieniądze z tytułu tego świadczenia otrzymać mogą także osoby młodsze, lecz jak piszą internauci, często nie jest to tak proste.

Zobacz wideo Trzynasta emerytura, 500+ na każde dziecko. Obietnice PiS

Małgorzata Rozenek-Majdan Spodnie Małgorzaty Rozenek za 2909 zł wzbudziły niemałe emocje

500 plus dla seniora: świadczenie to mogą otrzymać też młodsze osoby

Już od 2019 roku o 500 plus dla seniora ubiegać mogą się osoby, które ukończyły 18 lat oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji, oraz nie są uprawniona np. emerytury, renty, itp., albo jest uprawniona do tych świadczeń, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł. Ponadto ma polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, jeśli jest obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub ma zalegalizowany pobyt w Polsce, oraz mieszka w Polsce. 

Co ważne przyznanie dodatku zależne jest od ZUS-u, dla którego opinię wydaje lekarz orzecznik a najważniejszym warunkiem uzyskania świadczenia uzupełniającego, jest posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla seniora: wniosek. Wyjaśniamy, gdzie należy go złożyć i jakie dokumenty załączyć

W zależności od tego gdzie jesteśmy uprawnieni do świadczenia, składamy wniosek w ZUS albo KRUS Można przesłać go również pocztą, ale należy pamiętać, że sam wniosek nie wystarczy. Należy dołączyć do niego jeden z niżej wymienionych dokumentów, który potwierdza niezdolność do samodzielnej egzystencji:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów

Dokumentem takim może być również:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

Do wniosku dołączyć można także inną dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji (np. karta badania profilaktycznego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej).

14 emerytura ma być wypłacana również w 2022 roku. Nie wiadomo tylko skąd rząd weźmie na to pieniądze 14 emerytura 2022: skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie jest łatwo otrzymać. Tak twierdza internauci

W internecie można znaleźć historie osób lub ich najbliższych, że czasem ciężko otrzymać świadczenie pomimo spełnianych wymagań:

Mój brat ma rentę chorobową oraz zasiłek pielęgnacyjny całkowita niezdolność do pracy od 30 lat oczywiście niesamodzielny, w chwili złożenia wniosku o 500+nagle wyzdrowiał według ZUS. To jest kpina, mocniej nie chcę powiedzieć sprawa oddana do sądu i od 2 lat nie ma zakończenia. Powołano kilku biegłych w tym takich, którzy nie mają nic wspólnego z chorobą brata.
Żeby dostać to świadczenie, to trzeba być pozbawionym kończyn dolnych i górnych. Wiem coś, bo też byłam na takowej komisji. Niby Ci się należy, ale dostać to świadczenie to graniczy z cudem!!!
Mam tatę po 80 i starałam się dla niego o 500+ bez mojej i mamy pomocy nie funkcjonuje. Może fizycznie tak, ale umysł już nie ten chorób pełno, a ZUS stwierdził, że mu się nie należy, bo sam chodzi do toalety śmiech na sali. Trzeba sr... pod siebie, żeby dostać

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: