Zmiany w emeryturach 2022. Ten miesiąc jest kluczowy! Niestety, nie wszyscy zyskają tyle samo

W marcu 2022 wypłata pierwszych rekordowych emerytur dla seniorów. W związku z waloryzacją zmiany w emeryturach 2022 są naprawdę znaczące. Nie tylko emerytury będą wyższe. Wzrosną też niektóre świadczenia. Kto zyska na tym najwięcej?

2022 rok to czas zmian podatkowych, a także zmian w świadczeniach. Przyczyniła się do tego przede wszystkim rekordowa waloryzacja na poziomie 107 procent. Emerytury i renty wzrosły aż o 7 procent, ale nie tylko one będą w tym roku wyższe. Seniorów może ucieszyć fakt, że wzrosła kwota 13 i 14 emerytury, a także dodatku pielęgnacyjnego i świadczenia przedemerytalnego.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Zmiany w emeryturach 2022, czyli wyższa 13 i 14 emerytura 2022 oraz podstawa

Od 1 marca wypłacane są podwyższone emerytury. Wzrosły o 7 procent, co oznacza, że każda emerytura zostanie pomnożona przez wskaźnik 107%. Jeśli przykładowo - wynosiła 2000 złotych brutto, to w marcu i kolejnych miesiącach emeryt dostanie o 140 zł brutto więcej (2000 zł x 107% = 2140 zł brutto). Najbardziej cieszy seniorów wzrost najniższej emerytury do aż 1338,44 zł brutto, ponieważ tyle samo otrzymają w ramach 13 i 14 emerytury. 

Dorota Gardias Dorota Gardias w wiosennych sandałkach za 119 złotych

Zmiany w emeryturach 2022 i zmiany w podatkach. Kto zyska najwięcej?

Pomimo tego, że Polski Ład należy poddać reformie, o której dowiemy się więcej już niedługo, Rząd zapowiada, że nie zrezygnuje z PIT-u 0 dla seniora. Oznacza on, że seniorzy, którzy zrezygnują z pobierania emerytury czasowo i pozostaną aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z PIT-0 dla seniora, czyli zwyczajnie nie zapłacą podatku aż do kwoty 85 528 zł rocznie.

Większa liczba zgonów wpłynie na wyższe emerytury. Dane GUS szokują. Sprawdź, ile możesz zyskać Większa liczba zgonów wpłynie na wyższe emerytury

Zmiany w emeryturach 2022 i zmiany w świadczeniach. Można zyskać więcej niż inni

Na największy zysk mogą nastawić się seniorzy, którzy pobierają kilka świadczeń. Naturalnie, osoby, które mają najmniejszy dochód, mogą liczyć na najwięcej. Dostaną wyższą 13 i 14 emeryturę, oraz emeryturę bez podatku ze wzrostem kwoty minimalnej. To nie wszystko - jeśli pobierają świadczenia długoterminowe, m.in.: renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, a także dodatki do tych świadczeń, np. pielęgnacyjne czy dla sierot zupełnych - również otrzymają je z podwyżką. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: