Dopłata do ogrzewania: Kiedy wypłata dodatku osłonowego? Te osoby dostaną go o wiele później

Dodatek osłonowy to jedna z możliwości jeśli chcemy uzyskać dopłatę do ogrzewania. Kiedy wypłata dodatku osłonowego? Nie wszyscy dostaną ją w tym samym terminie. Wszystko zależy od tego, czy wniosek został złożony. Do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy?

Rosnące opłaty za prąd niestety zmieniły sytuację finansową wielu rodzin. Rząd zdecydował się na tzw. tarczę antyinflacyjną, której jednym z elementów jest dopłata do prądu i gazu w postaci dodatku osłonowego. Co to oznacza? Część kosztów związanych z ogrzewaniem zostanie zmniejszona. Niestety, ta forma pomocy nie przysługuje każdemu, a terminy wypłat mogą się różnić.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna dla wspólnot mieszkaniowych w praktyce - rzeczniczka URE tłumaczy

Dopłata do ogrzewania, a dodatek osłonowy. Kto może z niego skorzystać?

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody netto nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. To dofinansowanie m.in. do ogrzewania, które zależnie od dochodu wynosi do:

  • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
  • 600 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 850 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 1150 zł dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie

Dodatek osłonowy: do kiedy składać i kiedy pierwsza wypłata?

Pierwszy termin składania wniosków o dopłatę do ogrzewania już za nami. Wnioski można było składać od 4 do 31 stycznia 2022 r. Te osoby otrzymają pieniądze do 31 marca czyli albo już go dostały, albo to ostatni dzwonek. To dopiero pierwsza rata. Druga nastąpi w grudniu, a spóźnialscy otrzymają pieniądze tylko i dopiero wtedy. Mowa o osobach, które nadal mogą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. Od 15 lutego 2022 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, który ma usprawnić wypłatę dodatku osłonowego w poszczególnych przypadkach.

Dopłata do ogrzewania to nie tylko dodatek osłonowy. Z jakich form pomocy można skorzystać?

Istnieje inna forma dofinansowania do ogrzewania. Chodzi o program "Moje ciepło". Program ten ma na celu zwiększenie stosowania pomp ciepła w nowych domach. Program Moje ciepło ruszył na przełomie I i II kwartału 2022 r. Kluczowe kryterium podczas przyjmowania wniosków stanowią  parametry domu świadczące o jego energooszczędności. Na program przeznaczono budżet w wysokości 600 mln zł. Ma on obowiązywać na pompy zainstalowane od 2021 roku do najpóźniej końca 2026 roku.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: