Waloryzacja emerytur 2022. Tabela netto to podwyżki i powód do zmartwień. "A jaka będzie inflacja?"

Waloryzacja emerytur 2022 jest rekordowa. Świadczenia emerytalne wzrosną co pokazuje tabela netto. Zus deklaruje podwyżki związane z waloryzacją również dla innych świadczeń. Wyższa 13 i 14 emerytura to tylko dwa z nich. Niestety, część seniorów niepokoi się o inflację,

Waloryzacja emerytur, czyli podniesienie ich kwoty w 2022 roku zaskoczyło seniorów. Zwłaszcza, że wskaźnik waloryzacji od 1 marca 2022 wynosi aż 107 procent. To oznacza, że ich świadczenia wzrosną aż o 7 procent, co z łatwością można sprawdzić w specjalnej tabeli. Ponieważ zwiększyła się również najniższa emerytura - zwiększyła się też popularna 'trzynastka" oraz "czternastka". Wyjaśniamy, jakie podwyżki czekają seniorów. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Waloryzacja emerytur 2022, czyli podwyżka o 7 proc. Kogo dotyczy?

Aby otrzymać wyższą emeryturę, wystarczy spełnić wymagania, które są niezbędne, aby uzyskać status emeryta. Chodzi przede wszystkim o wiek emerytalny 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Waloryzacji podlegają wypłacane emerytury i renty, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z emeryturą lub rentą, a także świadczenia pieniężne wypłacane samoistnie.

Waloryzacja emerytur 2022 tabela netto ZUS. Jak sprawdzić ile emerytury dostanie senior?

Wskaźnik waloryzacji w 2022 roku wynosi aż 107 procent i jest najwyższy od lat. To nie tajemnica, że w 2022 roku seniorzy, których emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto w 2021 dostaną 1338,44 zł brutto, a o tyle samo wzrośnie m.in. 13 i 14 emerytura. Pozostałe przykładowe kwoty znajdziesz w tabelce, którą umieściliśmy w naszej galerii powyżej. Seniorzy mogą też obliczyć emeryturę samodzielnie za pomocą kalkulatora rent i emerytur. Większość z nich jest bezpłatna i bez trudu można znaleźć je w internecie.

Waloryzacja rent i emerytur niepokoi seniorów. Martwią się, że ich radość nie potrwa długo

Rząd ogłosił wiele dogodnych dla seniorów ustaw na 2022 rok. Pit-0, emerytura bez podatku, czy ponowna wypłata 14 emerytury to tylko niektóre z nich. W internecie można przeczytać wiele wpisów z których jasno wynika, że seniorzy i nie tylko obawiają się o konsekwencje tych "korzyści". Czytamy:

A ile wyniesie inflacja?
Wygląda na to, że finalnie więcej stracimy niż dostaniemy.
Te kilka złotych miesięcznie to nic w porównaniu do wzrostu cen, który nas czeka.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina 

Więcej o: