Emerytury w Polsce nie zawsze cieszą seniorów. Część emerytów decyduje się na dorabianie do emerytury ze względu na to, że kwota nie jest dla nich wystarczająca. Pomimo podwyżki w 2022 roku, która wyniosła aż 7 procent, emeryci liczą na nowe, kolejne świadczenia z Rządu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca trzynastą i czternastą emeryturę, a także 500 plus dla seniora. Jeśli seniorzy chcą zasilić swój budżet o drugą emeryturę - muszą złożyć drugi wniosek gdzieś indziej.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje niemal każdemu. Niestety, ZUS może wypłacić tylko jedną emeryturę. Drugą emeryci mogą uzyskać w innym miejscu, a takich opcji jest zaledwie kilka. Pieniądze może wypłacić np. ZER MSWiA. Kto jeszcze?
Senior, który w przeszłości pracował za granicą, może złożyć wniosek zarówno w ZUS, jak i w urzędzie który odpowiada za wypłacanie emerytur poza granicami kraju. Trzeba pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju. Niezbędny jest też wniosek z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia za pracę wykonywaną za granicą. Wniosek w ZUS nie musi być złożony osobiście.
Niektóre służby mundurowe mogą również liczyć na podwójną emeryturę. Niestety, do niedawna niemal wszyscy żołnierze i policjanci mogli liczyć na ten zastrzyk gotówki. Obecnie pieniądze przysługują tym, którzy rozpoczęli służbę po 1999 roku. Pozostali muszą wybrać, czy bardziej opłaca im się emerytura z ZUS, czy z ZER MSWiA. Na ich konta dożywotnio wpłynie tylko jedna z nich.
Jeśli senior pobiera już emeryturę z ZUS, może liczyć też na drugą wypłacaną przez KRUS. Oczywiście tylko wtedy, jeśli opłacał składki. Nie wystarczy robić tego np. przez rok, ponieważ KRUS stawia określony warunek - emerytura przysługuje tym seniorom, którzy takie składki opłacali przez 25 lat. Wówczas można złożyć wniosek w ZUS i KRUS i pobierać dwa świadczenia.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina