Podwójna emerytura 2022 jest możliwa! Potrzebne będą aż dwa wnioski, ale nie złożysz ich tylko w ZUS

Podwójna emerytura jest możliwa, ale tylko dla niektórych seniorów. Seniorzy nie dostaną jej z ZUS. Dla kogo jest podwójna emerytura i kto ją wypłaca? Konieczne są aż dwa wnioski, a warunki są bardzo rygorystyczne.

Emerytury w Polsce nie zawsze cieszą seniorów. Część emerytów decyduje się na dorabianie do emerytury ze względu na to, że kwota nie jest dla nich wystarczająca. Pomimo podwyżki w 2022 roku, która wyniosła aż 7 procent, emeryci liczą na nowe, kolejne świadczenia z Rządu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca trzynastą i czternastą emeryturę, a także 500 plus dla seniora. Jeśli seniorzy chcą zasilić swój budżet o drugą emeryturę - muszą złożyć drugi wniosek gdzieś indziej. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Podwójna emerytura, której nie wypłaci ZUS. Kto wypłaci świadczenie?

Emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje niemal każdemu. Niestety, ZUS może wypłacić tylko jedną emeryturę. Drugą emeryci mogą uzyskać w innym miejscu, a takich opcji jest zaledwie kilka. Pieniądze może wypłacić np. ZER MSWiA. Kto jeszcze?

Paulina Sykut-Jeżyna "Piękna jak zawsze" Paulina Sykut-Jeżyna w sukience midi za 1599 zł

Podwójna emerytura dla emerytów, którzy pracowali za granicą

Senior, który w przeszłości pracował za granicą, może złożyć wniosek zarówno w ZUS, jak i w urzędzie który odpowiada za wypłacanie emerytur poza granicami kraju. Trzeba pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju. Niezbędny jest też wniosek z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia za pracę wykonywaną za granicą. Wniosek w ZUS nie musi być złożony osobiście. 

Hit w Lidlu! Parasol składany odwrotnie idealny przy wsiadaniu do samochodu. Wiemy, gdzie kupisz podobny Hitowy parasol składany odwrotnie! Idealny przy wsiadaniu do samochodu

Podwójna emerytura dla służb mundurowych? Tak, ale tylko niektórych

Niektóre służby mundurowe mogą również liczyć na podwójną emeryturę. Niestety, do niedawna niemal wszyscy żołnierze i policjanci mogli liczyć na ten zastrzyk gotówki. Obecnie pieniądze przysługują tym, którzy rozpoczęli służbę po 1999 roku. Pozostali muszą wybrać, czy bardziej opłaca im się emerytura z ZUS, czy z ZER MSWiA. Na ich konta dożywotnio wpłynie tylko jedna z nich. 

Podwójna emerytura z ZUS i KRUS. Tutaj liczą się składki

Jeśli senior pobiera już emeryturę z ZUS, może liczyć też na drugą wypłacaną przez KRUS. Oczywiście tylko wtedy, jeśli opłacał składki. Nie wystarczy robić tego np. przez rok, ponieważ KRUS stawia określony warunek - emerytura przysługuje tym seniorom, którzy takie składki opłacali przez 25 lat. Wówczas można złożyć wniosek w ZUS i KRUS i pobierać dwa świadczenia. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: