Podwójna emerytura 2022 jest możliwa! Potrzebne będą aż dwa wnioski, ale nie złożysz ich tylko w ZUS

Podwójna emerytura jest możliwa, ale tylko dla niektórych seniorów. Seniorzy nie dostaną jej z ZUS. Dla kogo jest podwójna emerytura i kto ją wypłaca? Konieczne są aż dwa wnioski, a warunki są bardzo rygorystyczne.

Emerytury w Polsce nie zawsze cieszą seniorów. Część emerytów decyduje się na dorabianie do emerytury ze względu na to, że kwota nie jest dla nich wystarczająca. Pomimo podwyżki w 2022 roku, która wyniosła aż 7 procent, emeryci liczą na nowe, kolejne świadczenia z Rządu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca trzynastą i czternastą emeryturę, a także 500 plus dla seniora. Jeśli seniorzy chcą zasilić swój budżet o drugą emeryturę - muszą złożyć drugi wniosek gdzieś indziej. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Podwójna emerytura, której nie wypłaci ZUS. Kto wypłaci świadczenie?

Emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje niemal każdemu. Niestety, ZUS może wypłacić tylko jedną emeryturę. Drugą emeryci mogą uzyskać w innym miejscu, a takich opcji jest zaledwie kilka. Pieniądze może wypłacić np. ZER MSWiA. Kto jeszcze?

Podwójna emerytura dla emerytów, którzy pracowali za granicą

Senior, który w przeszłości pracował za granicą, może złożyć wniosek zarówno w ZUS, jak i w urzędzie który odpowiada za wypłacanie emerytur poza granicami kraju. Trzeba pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju. Niezbędny jest też wniosek z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia za pracę wykonywaną za granicą. Wniosek w ZUS nie musi być złożony osobiście. 

Podwójna emerytura dla służb mundurowych? Tak, ale tylko niektórych

Niektóre służby mundurowe mogą również liczyć na podwójną emeryturę. Niestety, do niedawna niemal wszyscy żołnierze i policjanci mogli liczyć na ten zastrzyk gotówki. Obecnie pieniądze przysługują tym, którzy rozpoczęli służbę po 1999 roku. Pozostali muszą wybrać, czy bardziej opłaca im się emerytura z ZUS, czy z ZER MSWiA. Na ich konta dożywotnio wpłynie tylko jedna z nich. 

Podwójna emerytura z ZUS i KRUS. Tutaj liczą się składki

Jeśli senior pobiera już emeryturę z ZUS, może liczyć też na drugą wypłacaną przez KRUS. Oczywiście tylko wtedy, jeśli opłacał składki. Nie wystarczy robić tego np. przez rok, ponieważ KRUS stawia określony warunek - emerytura przysługuje tym seniorom, którzy takie składki opłacali przez 25 lat. Wówczas można złożyć wniosek w ZUS i KRUS i pobierać dwa świadczenia. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: