Seniorzy w 2022 roku doczekali się kontynuacji 14 emerytury. Szybko po pierwszej wypłacie świadczenia w 2021 roku wykazywali dużą nadzieję związaną z jego kontynuacją, ale Rząd odpowiedział na te prośby dopiero w lutym tego roku. Warunki obowiązują te same - to świadczenie nie przysługuje każdemu i nie jest ustawowe. Pojawiły się jednak informacje świadczące o tym, że "czternastka" powróci w 2023.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aby otrzymać 13 emeryturę, wystarczy posiadać status emeryta i nie mieć zawieszonej wypłaty podstawowych świadczeń. Z 14 emeryturą jest nieco "trudniej". Jest wypłacona wyłącznie tym seniorom, których dochód nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają świadczenie w mniejszej kwocie zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Nie wiadomo jednak, czy próg dochodowy nie zostanie zwiększony ze względu na waloryzację, lub całkowicie zniesiony.
Wypłata 14 emerytury 2022 przewidziana jest na koniec lata, lub początek jesieni 2022. Premier Mateusz Morawiecki podał jedynie ten termin, nie odniósł się do konkretnej daty w żadnej ze swoich wypowiedzi. Wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie jest potrzebny. Pieniądze są wypłacane "z urzędu".
13 emerytura to świadczenie ustawowe. Oznacza to, że będzie wypłacana każdego roku do odwołania. W przypadku 14 emerytury tak nie jest. Jeszcze do niedawna seniorzy myśleli, że nie otrzymają "czternastki" ponownie. Po raz pierwszy trafiła na ich konta bowiem rok temu - w 2021 roku. Najnowsze informacje, jak donosi m.in. Strefa Biznesu są pokrzepiające dla emerytów. Okazuje się, że Rząd rozważa kontynuację czternastej emerytury w kolejnych latach. W ubiegłym roku czternastkę otrzymało 9,1 mln osób, z czego aż 7,9 mln emerytów w maksymalnej wysokości, którą stanowiła minimalna emerytura. Obecnie trwają prace nad ustaleniem ostatecznych zasad przyznawania 14 emerytury w 2022 roku i ustaleniem ostatecznego terminu jej wypłacenia. Przypominamy, że podlega ona waloryzacji i jest równa najniższej emeryturze w danym roku. W 2022 wyniesie 1 338,44 zł. Jeśli będzie kontynuowana - w 2023 roku może być wyższa.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina