14 emerytura 2022. Będzie kontynuacja w przyszłym roku? Rząd nie wyklucza ustawowego świadczenia

14 emerytura 2021 przyjęta została z dużym entuzjazmem ze strony seniorów. Niespodzianką była kontynuacja świadczenia czyli zarówno 13 i 14 emerytura 2022. Kiedy wypłata śiadczenia? Rząd nie wyklucza, że może stać się ustawowe jak 13 emerytura i powrócić ponownie w 2023 roku.

Seniorzy w 2022 roku doczekali się kontynuacji 14 emerytury. Szybko po pierwszej wypłacie świadczenia w 2021 roku wykazywali dużą nadzieję związaną z jego kontynuacją, ale Rząd odpowiedział na te prośby dopiero w lutym tego roku. Warunki obowiązują te same - to świadczenie nie przysługuje każdemu i nie jest ustawowe. Pojawiły się jednak informacje świadczące o tym, że "czternastka" powróci w 2023.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

13 i 14 emerytura 2022. Jakie są zasady przyznawania świadczenia?

Aby otrzymać 13 emeryturę, wystarczy posiadać status emeryta i nie mieć zawieszonej wypłaty podstawowych świadczeń. Z 14 emeryturą jest nieco "trudniej". Jest wypłacona wyłącznie tym seniorom, których dochód nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają świadczenie w mniejszej kwocie zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Nie wiadomo jednak, czy próg dochodowy nie zostanie zwiększony ze względu na waloryzację, lub całkowicie zniesiony.

14 emerytura 2022. Kiedy wypłata i czy potrzebny jest wniosek? 

Wypłata 14 emerytury 2022 przewidziana jest na koniec lata, lub początek jesieni 2022. Premier Mateusz Morawiecki podał jedynie ten termin, nie odniósł się do konkretnej daty w żadnej ze swoich wypowiedzi. Wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie jest potrzebny. Pieniądze są wypłacane "z urzędu".

14 emerytura będzie świadczeniem ustawowym? Rząd nie wyklucza kontynuacji w 2023

13 emerytura to świadczenie ustawowe. Oznacza to, że będzie wypłacana każdego roku do odwołania. W przypadku 14 emerytury tak nie jest. Jeszcze do niedawna seniorzy myśleli, że nie otrzymają "czternastki" ponownie. Po raz pierwszy trafiła na ich konta bowiem rok temu - w 2021 roku. Najnowsze informacje, jak donosi m.in. Strefa Biznesu są pokrzepiające dla emerytów. Okazuje się, że Rząd rozważa kontynuację czternastej emerytury w kolejnych latach. W ubiegłym roku czternastkę otrzymało 9,1 mln osób, z czego aż 7,9 mln emerytów w maksymalnej wysokości, którą stanowiła minimalna emerytura. Obecnie trwają prace nad ustaleniem ostatecznych zasad przyznawania 14 emerytury w 2022 roku i ustaleniem ostatecznego terminu jej wypłacenia. Przypominamy, że podlega ona waloryzacji i jest równa najniższej emeryturze w danym roku. W 2022 wyniesie 1 338,44 zł. Jeśli będzie kontynuowana - w 2023 roku może być wyższa.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: