Ulgi dla seniora. Skorzystaj ze specjalnej karty i legitymacji. Wielu emerytów nie wie o ich istnieniu

Nasze państwo stara się w jak największym stopniu wspierać najstarszych obywateli. Można to zauważyć na przykładnie 13 czy 14 emerytury. Poza tymi świadczeniami istnieją też specjalne ulgi dla seniora, które często powiązane są z karta i legitymacja, które dziś omówimy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu seniorów może nie wiedzieć, jakie przysługują im zniżki czy ulgi w związku z ich podeszłym wiekiem. Dziś postaramy się omówić kilka najważniejszych, dzięki którym seniorzy mogą zaoszczędzić.

Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię

Ulgi dla seniora 2022: z czego mogą skorzystać seniorzy?

W Polsce istnieje kilka ulg podatkowych dla seniora, ale to nie jedyne, z jakich może skorzystać osoba najstarsza. Oto lista kilku najpopularniejszych ulg dla osób najstarszych:

Ponadto do dodatkowych ulg i zniżek w całej Polsce uprawniają ogólnopolska Karta Seniora i legitymacja Emeryta-Rencisty.

Karta Seniora: czym jest i ile można na niej zaoszczędzić?

Jeżeli jesteś seniorem, który ukończył 60 lat, możesz wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Upoważnia ona do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury. Lista wszystkich 2500 punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora znajduje się na stronie internetowej www.glosseniora.pl.

Ogólnopolska Karta Seniora jest programem autorskim Stowarzyszenia MANKO, a sama karta wydawana jest bezpłatnie już w 160 gminach/miastach, które przystąpiły do Programu Gmina Przyjazna Seniorom, współfinansując wydanie lokalnej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora swoim mieszkańcom.

Legitymacja Emeryta-Rencisty: kto może ubiegać się o jej wydanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje dokument, zwany Legitymacją Emeryta-Rencisty, którą można otrzymać standardowo wraz z nadaniem praw do otrzymywania świadczeń emerytalnych. Ale także mogą ją otrzymać beneficjenci emerytur pomostowych, rent, rent socjalnych, czy nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Najbardziej użyteczne benefity dla jej posiadaczy wiążą się z ochroną zdrowia. Seniorzy mają prawo odliczać koszt zakupu przepisanych przez lekarza leków od podatku (kwoty powyżej 100 zł można odliczyć od dochodu). Wiele aptek oferuje także atrakcyjne zniżki na leki dla emerytów. Posiadacze legitymacji są często zwalniani z części opłat, ponoszonych przy rehabilitacji i wypoczynku, np. w ośrodkach uzdrowiskowych.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: