To oficjalne. Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia dla tych osób nie będzie już możliwe

Pracujący emeryt a ponowne przeliczenie emerytury - jakie zmiany zaszły w 2022 roku? Jeszcze więcej wniosków zostanie odrzuconych. Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia i jakie są warunki, aby został rozpatrzony pozytywnie? Wyjaśniamy.

Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, jeszcze niewiele osób przypuszczało jak liczne będą ofiary śmiertelne. Wówczas tablice średniego dalszego trwania życia sporządzane przez ZUS pozostawały bez zmian. Niestety, w związku z wysoką umieralnością uległy zmianie, co wpłynęło na wypłatę emerytur wśród wielu osób. Brutalne fakty są takie, że ktoś umiera - a ktoś na tym zyskuje. Seniorzy rozpoczęli składanie wniosków o ponowne przeliczenie emerytury, aby sprawdzić, czy ich świadczenia mogą być większe. Okazało się, że są ścisłe wytyczne odnośnie składania wniosków i większość z nich jest po prostu odrzucanych. Kto może wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury? W 2022 roku zaszły zmiany.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury w 2022 roku?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia znajduje się na oficjalnej stronie ZUS. Formularz znajdziesz tutaj. Można złożyć go drogą elektroniczną, lub osobiście w urzędzie. Pozytywnie rozpatrzone zostaną wnioski złożone wyłącznie przez seniorów, którzy:

  • osiągnęli już lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku;
  • osiągnęli wiek emerytalny wcześniej, ale nadal pracowały, w związku z czym ich składki były regularnie ściągane i powiększały kwotę na koncie ubezpieczonego;
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, co oznacza, że emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Czyj wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia zostanie odrzucony?

Wniosek zostanie odrzucony, a nawet nieprzyjęty od następujących osób:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Zmiany w 2022 roku. Te osoby nie złożą już wniosku o ponowne przeliczenie emerytury 

Do 2022 roku istniała możliwość wnioskowania o przeliczenie emerytury raz na kwartał. Seniorzy mogli wybrać najbardziej korzystną dla siebie "podwyżkę" i od momentu pozytywnego rozpatrzenia wniosku pobierać ją wraz z podstawowym świadczeniem co miesiąc. W 2022 roku wnioskować mogą tylko raz. Oznacza to, że lepiej zrobić to już teraz, ponieważ im wcześniej to zrobią - tym wcześniej dostaną pieniądze z ewentualnym wzrostem świadczenia. Osoby, które już wnioskowały, nie zrobią tego ponownie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: