Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emeryci często mogą martwić się o swoje stanowisko pracy w momencie gdy są już coraz bliżej emerytury. Aby zapobiec zwolnień z powodu wieku i mniejszej sprawności został wprowadzony okres ochronny przed emeryturą. Wyjaśnimy dziś, czym on jest i kogo obejmuje.
Okres ochronny przed emeryturą ma na celu ochronę najstarszych pracowników przed ich zwolnieniem. Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy:
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Należy jednak pamiętać, że przepisów tych nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub w sytuacji ogłoszenia upadłości i likwidacji pracodawcy. Nie chroni on także przed zwolnieniem dyscyplinarnym w sytuacji gdy pracownik ciężko naruszył zasady firmy.
Aby pracownik mógł skorzystać z ochrony przedemerytalnej, najważniejsze jest, aby był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W tym przypadku nie ma znaczenia wymiar etatu, ale ważne, taż, aby było to zatrudnienie na czas nieokreślony. Ponadto jak już wspomnieliśmy, pracownikowi musi osiągnąć wiek emerytalny nie później niż za 4 lata. Według obowiązującego prawa wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat. Przed zwolnieniem chronione są zatem 56-letnie kobiety oraz 61-letni mężczyźni.
Niestety istnieje mały kruczek, który może zostać wykorzystany przez pracodawcę. Wypowiedzenie umowy o prace może zostać wręczone nawet 1 dzień przed dniem, w którym pozostaną nam 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Liczy się tu dzień jego wręczenia, więc nie ma znaczenia, że okres wypowiedzenia zakończy się już w czasie, w którym obowiązywałby okres ochronny przed emeryturą.
W czasie okresu ochronnego przed emeryturą pracodawca nie może także obniżyć pensji pracownika. Istnieją jednak dwa wyjątkowe przypadki, w których jest to możliwe. Może stać się to wtedy gdy:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina