Kolejna waloryzacja emerytur może oznaczać dla seniorów nawet o 500 zł wyższe świadczenia. Te dane szokują

Świadczenia wyższe od 300 do nawet 500 zł. To jeden ze scenariuszy dotyczący waloryzacji emerytur 2023 przedstawiony przez "Super Express". Czy seniorów czekają rekordowe podwyżki? Niewykluczone. Być może pierwsze z nich trafią na konta emerytów jeszcze w tym roku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur jest jedną z najwyższych od lat. Choć wyższe świadczenia wypłacane są dopiero od marca, to już pojawiły się pierwsze scenariusze dotyczące waloryzacji 2023. Niewykluczone jednak, że jeszcze w tym roku dojdzie do kolejnej podwyżki świadczeń seniorów. Jak wpłynęłoby to na ich portfele?

Waloryzacja emerytur 2022 — tabela. Wyższe świadczenia już zasilają konta seniorów

Zgodnie z decyzją rządu emerytury i renty od marca 2022 wzrosły o 7 proc. Tyle bowiem wyniósł wskaźnik waloryzacji ogłoszony już w lutym. Co to oznacza w praktyce? Świadczenia wyższe nawet o 180 zł. Jak waloryzacja wpłynęła na sytuację finansową seniorów, można przekonać się z tabelki zamieszczonej w galerii znajdującej się na początku artykułu. 

Ile wyniesie waloryzacja emerytur? Dane opublikowane przez "Super Express" szokują 

To m.in. wojna w Ukrainie jest czynnikiem, który spowodował w ostatnim czasie podwyżki cen w Polsce, a tym samym może wpłynąć na wyjątkowo wysoką inflację. Wyliczenia Macieja Bednarka z portalu Subiektywnie o Finansach wskazują, że wzrost cen w marcu względem lutego wyniósł aż 20 proc. Pensje Polaków wzrosły natomiast o 11,7 proc. względem ubiegłego roku. To właśnie te dane są kluczowe dla wyliczenia wskaźnika waloryzacji. Ten jak wskazuje "Super Express" w 2023 roku może w związku z tym wynieść nawet 22,34 proc. 

To oznaczałoby dla seniorów pobierających minimalną wysokość świadczenia podwyżkę o ok. 300 zł, a dla osób z przeciętną emeryturą, czyli 2400 zł nawet do 500 zł wyższe wypłaty. 

Druga waloryzacja emerytur 2022. Deklaracja padła ze strony Donalda Tuska

Projekt ustawy ws. drugiej waloryzacji jeszcze w tym roku, to deklaracja złożona przez Donalda Tuska. Jak jednak zaznaczył polityk jest jeden warunek: 

- Złożymy w trybie natychmiastowym projekt ustawy, który zapewni drugą waloryzację emerytury w tym roku, jeśli inflacja — tak jak sądzimy — przekroczy 10 proc. Nie pozwolimy okraść ludzi z pieniędzy, które im się należą. I to nie jest jakiś dar, to wynika i z przyzwoitości i z polskiego prawa.

Druga waloryzacja miałaby uwzględniać wyłącznie inflację. Jeśli wynosiłaby ona 10 proc., to świadczenia wzrosłyby minimum o 100 zł. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: