13 emerytura 2022 jeszcze nie trafiła na twoje konto? Te osoby nie mają szans na zastrzyk gotówki

13 emerytura 2022 kiedy wypłata? To już w tym miesiącu. Znaczna część seniorów otrzymała już rekordowe świadczenia związane z waloryzacją rent i emerytur, której wskaźnik wynosi aż 7 procent. Co z tymi, którzy jej nie dostali? Wiemy komu nie przysługuje 13 emerytura 2022.

W 2022 roku powróciła 13 emerytura, która jest wypłacana "z urzędu" a więc nie wymaga dodatkowych wniosków. Z zasady - przyznawana jest wszystkim seniorom niezależnie od progów dochodowych, ale czy na pewno? Wypłaty ruszyły w kwietniu, a więc większość emerytów ma już je na swoich kontach. Niestety, część z nich mogła jej nie otrzymać. Co jest tego powodem?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

13 emerytura 2022 - dla kogo jest to świadczenie? Zasady od 2019 roku

Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 roku. Ustalono, że będzie wypłacana każdego roku seniorom, którzy mają status emeryta niezależnie od progu dochodowego. Nie potrzebny był wniosek i dokumenty składane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wynosiła tyle, ile w danym roku wynosiła najniższa emerytura. Wzrastała wraz z waloryzacją.

Ile wynosi 13 emerytura 2022? Czy obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę"?

13 emerytura każdego roku była wyższa, ze względu na waloryzację, której wskaźnik wzrastał w latach od 2019 do 2022. W tym roku wynosi 1338,44 zł brutto i jest wyższa o 87,56 zł niż w roku ubiegłym. W przeciwieństwie do 14 emerytury, w przypadku której obowiązuje próg dochodowy, 13 emerytura wypłacana jest w całości i jej kwota nie jest pomniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

13 emerytura 2022 kiedy wypłata? Jeśli nie dostałeś świadczenia, jesteś w tej grupie

Niestety, niektórzy seniorzy nie otrzymali trzynastej emerytury. Pieniądze zostały wypłacone wraz z emeryturą podstawową już na początku kwietnia, a więc kto jej nie dostał - może się niepokoić. Przyczyn jest kilka. Podstawowa jest taka, że "trzynastka" nie przysługuje osobom u których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca 2022. Pozostali - to zapewne osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale zapomniały wnioskować o emeryturę do końca marca 2022. Jeśli np. obchodziły 60 lub 65 urodziny po dniu 31 marca 2022 - trzynasta emerytura nie zostanie im przyznana. Muszą poczekać rok. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: