Podwójna emerytura co miesiąc może trafić na konta tych seniorów. "Od razu dajcie cztery"

Po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz spełnieniu rygorystycznych warunków część seniorów ma prawo ubiegać się po podwójne świadczenie. Nie jest ono jednak wypłacane przez ZUS, a do jego wypłaty niezbędny jest wniosek. Fakt, że podwójna emerytura przysługuje wyłącznie wybranym, wiele osób oburza.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Świadczenia emerytalne nie zawsze bywają dla seniorów zadowalające, jednak część z nich może liczyć na znacznie wyższe wypłaty. Nie trafią one jednak do nich z ZUS, a z ZER MSWiA, KRUS-u lub zagranicznego organu emerytalnego. Aż trzy grupy mogą ubiegać się bowiem o podwójne świadczenie.

Dodatkowa emerytura dla mundurowych? Tak, ale nie wszystkich

Mundurowi wniosek o emeryturę mogą złożyć nie tylko do ZUS, ale również ZER MSWiA. Możliwość uzyskania podwójnego świadczenia wynika z braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Jak się okazuje nie każdy może jednak z tego przywileju skorzystać. Pozbawieni zostali go żołnierze zawodowi przyjęci do służby przez 1 stycznia 1999 r. Ta grupa musi zdecydować, które świadczenie chce pobierać. 

Komu jeszcze przysługuje podwójna emerytura? Taką możliwość mają jeszcze dwie grupy

Na drugie świadczenie mają szansę także rolnicy. Wypłaci im je KRUS, o ile przez przynajmniej 25 lat odprowadzali tam oni składki. Podwójne świadczenie przysługuje także osobom, które pracowały za granicą. W ich przypadku niezbędne będzie spełnienie kryteriów uprawniających do uzyskania świadczenia emerytalnego zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Podwójna emerytura to temat, który dzieli Polaków

Większość osób ma mieszane uczucia dotyczące możliwości pobierania przez wybranych drugiego świadczenia, co można zauważyć po umieszczanych w sieci komentarzach

Nie dość ze rolnicy do krusu płacą grosze to jeszcze im należy się podwójna emerytura? Rewelacyjne to nasze prawo. Czemu tylko dwie? Od razu dajcie cztery. I górnikom. Koniecznie górnikom. I nie zapomnijcie o proposzczu i o politykach oczywiście.
A po co mundurowym osobny system emerytalny? Okres pełnienie służby potraktować jak pracę w innym zakładzie pracy i już
Zasady emerytalno-rentowe w Polsce to jeden wielki przekręt i robienie ludzi w wał

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: