Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenia emerytalne nie zawsze bywają dla seniorów zadowalające, jednak część z nich może liczyć na znacznie wyższe wypłaty. Nie trafią one jednak do nich z ZUS, a z ZER MSWiA, KRUS-u lub zagranicznego organu emerytalnego. Aż trzy grupy mogą ubiegać się bowiem o podwójne świadczenie.
Mundurowi wniosek o emeryturę mogą złożyć nie tylko do ZUS, ale również ZER MSWiA. Możliwość uzyskania podwójnego świadczenia wynika z braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Jak się okazuje nie każdy może jednak z tego przywileju skorzystać. Pozbawieni zostali go żołnierze zawodowi przyjęci do służby przez 1 stycznia 1999 r. Ta grupa musi zdecydować, które świadczenie chce pobierać.
Na drugie świadczenie mają szansę także rolnicy. Wypłaci im je KRUS, o ile przez przynajmniej 25 lat odprowadzali tam oni składki. Podwójne świadczenie przysługuje także osobom, które pracowały za granicą. W ich przypadku niezbędne będzie spełnienie kryteriów uprawniających do uzyskania świadczenia emerytalnego zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Większość osób ma mieszane uczucia dotyczące możliwości pobierania przez wybranych drugiego świadczenia, co można zauważyć po umieszczanych w sieci komentarzach:
Nie dość ze rolnicy do krusu płacą grosze to jeszcze im należy się podwójna emerytura? Rewelacyjne to nasze prawo. Czemu tylko dwie? Od razu dajcie cztery. I górnikom. Koniecznie górnikom. I nie zapomnijcie o proposzczu i o politykach oczywiście.
A po co mundurowym osobny system emerytalny? Okres pełnienie służby potraktować jak pracę w innym zakładzie pracy i już
Zasady emerytalno-rentowe w Polsce to jeden wielki przekręt i robienie ludzi w wał
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina