14 emerytura 2022. Kiedy wypłata? Jeśli nie złożysz tego wniosku na czas, nie dostaniesz ani grosza

14 emerytura 2022 jednak zostanie wypłacona. Pomimo tego, że do niedawna tylko 13 emerytura 2022 była pewna, czternastka także wpłynie na konta seniorów i będzie wyższa niż rok temu. Ile wynosi 14 emerytura 2022 i czy aby ją otrzymać potrzebny jest wniosek?

Czternasta emerytura nie jest świadczeniem ustawowym i do niedawna nie było pewne, czy pojawi się ponownie w tym roku. Wynosi tyle ile 13 emerytura, a tym samym - tyle ile najniższa emerytura w Polsce. W związku z waloryzacją w tym roku jest wyższa niż poprzednio. Do tej pory, aby ją otrzymać - niepotrzebny był wniosek, pieniądze wypłacane byłe "z urzędu". Jak będzie w tym roku i kiedy wypłata 14 emerytury?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

14 emerytura 2022. Ile wynosi i komu przysługuje?

Czternasta emerytura w 2022 roku jest wyższa niż poprzednio. Wynosi 1338,44 zł brutto. Wypłacona zostanie seniorom, którzy nie przekroczą progu dochodowego. Do tej pory nie wiadomo, czy w związku z waloryzacją próg dochodowy również ulegnie zmianie. W 2021 roku wynosił 2900 zł brutto. Pozostali seniorzy otrzymali świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

14 emerytura 2022 kiedy wypłata? Na ten zastrzyk gotówki trzeba jeszcze poczekać

13 emerytura wpłynęła na konta seniorów w kwietniu tego roku, Rząd zapowiedział, że "czternastka" zostanie wypłacona później, a będzie to w czwartym kwartale 2022 r., czyli prawdopodobnie na jesieni. Dokładny miesiąc nie jest jeszcze znany, ten projekt ma wejść niebawem do parlamentu.

14 emerytura 2022: czy wniosek będzie potrzebny? Te osoby mogą nie dostać świadczenia

Szczególnie uważni powinni być seniorzy, którzy nazywani są "nowymi emerytami". Mowa o osobach, które w tym roku uzyskali, lub uzyskają prawo do otrzymywania emerytury, ze względu na to, że osiągnęli wiek 60 i 65 lat. Jeśli nie złożą wniosku o emeryturę na czas, czternasta emerytura nie będzie im wypłacona. Kiedy termin wypłat "czternastki" będzie znany, powinni złożyć wniosek najpóźniej na miesiąc przed wypłatą.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: