Emerytura po mężu, a utrata własnego świadczenia. Te wdowy stracą najwięcej. "Nie ma sprawiedliwości"

Emerytura po mężu 2022, czyli renta rodzinna. To świadczenie przysługuje bliskim osoby zmarłej, ale warunki, aby je otrzymać, budzą kontrowersje. Jednym z nich jest rezygnacja z własnego świadczenia, dlatego emerytura po mężu nie zawsze się opłaca.

Często dzieląc budżet domowy z małżonkiem, w przypadku jego śmierci odczujemy tą zmianę także w finansach i to dosyć dotkliwie. Wówczas możemy ubiegać się o tzw. emeryturę po mężu, która niestety nie przysługuje każdej wdowie. Nie każdej się też opłaca, ponieważ otrzymanie tego świadczenia, równa się zrzeknięciu się własnej emerytury. Co zrobić, aby na tym zyskać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Emerytura po mężu 2022 nie jest dla każdej wdowy. Kto może ją otrzymać?

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna przysługuje wdowie, która:

  • osiągnęła wiek 50 lat
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy,
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Oprócz wdowy, o rentę rodzinną ubiegać mogą się także dzieci, rodzice lub rodzeństwo.

Ile wynosi emerytura po mężu 2022? To wszystko zależy od wnioskujących

Kontrowersyjnym warunkiem pobierania emerytury po mężu jest fakt, że wdowa zgadza się na otrzymywanie nie 100 procentowego, a 85 procentowego świadczenia. Wnioskować może więcej niż jedna osoba, a od tego zależy też finalna wysokość wypłacanej kwoty. Świadczeniobiorca otrzyma:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Emerytura po mężu się nie opłaca? Ten warunek wzbudza największe kontrowersje

Od lat największy sprzeciw świadczeniobiorców wzbudza fakt, że decydując się na pobieranie emerytury po mężu, wdowa musi zrezygnować z własnego świadczenia. W związku z tym musi wybrać, która emerytura będzie dla niej bardziej korzystna. Składając wniosek, ZUS ma obowiązek poinformować ją o tym, czy taka "zamiana" ma sens. Niedawno Koalicja Obywatelska przedstawiła pomysł, który jeśli wszedłby w życie, mógłby poprawić sytuację materialną wdów. Wówczas pobierałyby 100 procent własnego i 25 procent świadczenia zmarłego męża. Póki co nie wiadomo czy wejdzie to w życie. W internecie przeczytać można głosy niezadowolenia w temacie dotychczasowych ustaleń:

Nie ma sprawiedliwości. Moje składki mają pójść na marne?
Powinno być 100 procent świadczenia męża. Dla kogo idzie to 15?
Sto procent i kropka, dla siebie wezmą?

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: