Ulga rehabilitacyjna 2022. Pomimo rozszerzenia katalogu te osoby korzystają z niej ostatni raz

Wraz z nadejściem 2022 roku i Nowego Ładu zmieniły się zasady rozliczania ulgi rehabilitacyjnej. Pojawiły się zmiany zarówno negatywne jak i pozytywne. Pomimo tego, że ulga została rozszerzona o zakup innych potrzebnych rzeczy, to w przyszłym roku nie skorzysta z niej już tyle osób co w latach ubiegłych.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas rozliczania się z podatku mamy prawo odliczyć sobie różne rzeczy. Pośród tych często wykorzystywanych jest ulga rehabilitacyjna. Istnieje dokładna lista rzeczy, jaka można w zeznaniu ująć, a w 2022 roku katalog ten się poszerzył. Jednak wraz z nadejściem Polskiego Nowego Ładu pojawiły się pewne ograniczenia, które mogą rozczarować wiele chorych osób, a także ich opiekunów.

Zobacz wideo Jak skorzystać z ulgi dla młodych w rozliczeniu PIT?

Ulga rehabilitacyjna 2022. Kto może z niej skorzystać?

Z ulgi mogą skorzystać nie tylko niepełnosprawni, ale także osoby utrzymujące ich. Mogą być to rodzice, współmałżonkowie, rodzeństwo czy dzieci. Jest jednak jeden ważny warunek. Roczny dochód osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć 14 000 zł.

Nowa kwota wolna od podatku a utrata ulgi rehabilitacyjnej

Wraz z nadejściem 2022 roku i nastaniem Nowego Polskiego Ładu w naszym kraju zmieniła się kwota wolna od podatku. W związku z tym wszyscy zarabiający poniżej 30 tys. zł nie będą odprowadzać podatku ze swoich zarobków, a co za tym idzie, osoba osiągające najniższe dochody nie będą, mogła już skorzystać z ulgi. Osoby zarabiające powyżej 30 tys. zł rocznie będą mogły nadal z niej korzystać.

Jakie wydatki do tej pory można było odliczyć w uldze rehabilitacyjnej?

Wydatki, jakie można było odliczyć w zeznaniu rocznym, dzieliły się limitowane oraz nielimitowane. W pełni odliczyć można takie koszty jak np.:

 • adaptacja mieszkania, tak, by spełniały wymagania osób z niepełnosprawnością
 • za turnusy rehabilitacyjne oraz pobyty w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego
 • związane z zakupem, naprawą lub serwisem sprzętu rehabilitacyjnego
 • opłaty związane z pobytem osób niepełnosprawnych poniżej 16 r.ż. na koloniach i obozach
 • związane z różnorodnymi zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi
 • opieki pielęgniarskiej świadczonej w domu

 Do limitowanych wliczały się:

 • zakupy, szkolenia i utrzymanie psa przewodnika dla osoby niewidomej
 • koszty związane z opłaceniem przewodnika osoby z niepełnosprawnością ruchową
 • utrzymanie prywatnego samochodu należącego do osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem, że jest on wykorzystywany do dowodu danej osoby za różnorodne zabiegi oraz rehabilitację

Ulga rehabilitacyjna 2022. Wiemy, o jakie wydatki poszerzono katalog

Od 2022 roku katalog wydatków w uldze rehabilitacyjnej rozszerzył się o takie pozycje jak:

 • przewóz osoby niepełnosprawnej niezależnie od celu przejazdu
 • pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki podkłady i wkłady anatomiczne
 • pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną, na turnusie rehabilitacyjnym albo w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej

Został on rozszerzony także o takie rzeczy jak zakup, naprawa i najem wyrobów medycznych, a także możliwość rozliczenia rzeczy wzięte w wypożyczenie lub najem.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: