Ile wyniesie 13 emerytura w 2022? "Żenująca kwota". Pieniądze do tych seniorów trafią przed Wielkanocą

ZUS wypłatę trzynastek rozpoczął 1 kwietnia. Część seniorów otrzymała już zatem dodatek do emerytury, a niektórzy będą musieli jeszcze trochę zaczekać. Ile wyniesie 13 emerytura w 2022 roku i kiedy wypłacone zostaną kolejne transze? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Zgodnie z ustawą z dnia 9 stycznia 2020 r. trzynasta emerytura jest zapewniona seniorom jako coroczny dodatek, który podlega waloryzacji. Od 2019 z roku na rok konta seniorów zasilają zatem coraz wyższe kwoty. Tegoroczne wypłaty wystartowały już 1 kwietnia. Kiedy ZUS wypłaci pozostałe transze? Dla niektórych jeszcze przed Wielkanocą

Ile wyniesie 13 emerytura w 2022? Kwota jest wyższa ze względu na waloryzację

Wysokość trzynastek jest równowartością aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury. Oznacza to zatem, że do seniorów trafią o 7 proc. wyższe dodatki niż w roku ubiegłym. Dokładnie będzie to 1338,44 zł brutto. Decyzją rządu 13 emerytura została zwolniona z podatku. "Na rękę" emeryci i renciści będą mieli wypłacone więc 1217,98 zł netto. 

Kiedy wypłata 13 emerytury? Kolejna transza na kontach seniorów jeszcze przed świętami

Trzynastki do seniorów trafią wraz z ich kwietniowymi świadczeniami. Niektórzy już mogą cieszyć się dodatkowym zastrzykiem gotówki. Do części emerytów 13 emerytura dotarła już 1, 5, 6 i 8 kwietnia. Kolejne wypłaty odbędą się tuż przed świętami wielkanocnymi, czyli w piątek 15 kwietnia. Pozostali otrzymają pieniądze już po Wielkanocy, bo 20 oraz 25 kwietnia. Seniorzy pobierający zasiłki i świadczenia przedemerytalne będą musieli poczekać do maja. 

Nie każdego seniora satysfakcjonuje 13 emerytura 2022. Niektórzy są zawiedzeni

Część osób zwraca uwagę, że wysokość trzynastek, biorąc pod uwagę aktualne ceny i szalejącą inflację, jest oburzająca: 

Żenująca kwota przy tej inflacji i drożyźnie
To kpiny z emerytów
1338,44 zł TO JEST JAŁMUŻNA

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: