Ile wynosi 13 emerytura 2022 netto? Kwota jest wyższa, niż się spodziewano. Niestety zmiana jest jednorazowa

Zastanawiasz się ile wynosi 13 emerytura 2022 netto? Część świadczeń została już wypłacona seniorom. Wysokość tego świadczenia wzrosła w tym roku nie tylko na skutek waloryzacji. Niestety dla wielu to wciąż za mało.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W czasie gdy szaleje inflacja każdy grosz liczy się dla seniora. Na szczęście wraz z nadejściem kwietnia wypłacane są trzynaste emerytury. Choć jak to komentują internauci "tak doprawdy to będzie kropla w morzu!". To w tym roku świadczenie to jest wyższe niż w poprzednim.

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Ile wynosi 13 emerytura 2022 netto? Kwota ta jest wyższa niz rok wcześniej

Wskaźnik waloryzacji w tym roku wynosił 107 procent i jest najwyższy od lat. Seniorzy, których emerytura w jeszcze rok temu wynosiła 1250,88 zł brutto w 2022 dostaną 1338,44 zł brutto. Co ważne o tyle samo wzrośnie m.in. 13 i 14 emerytura. Seniorzy mogą też bez większego problemu obliczyć emeryturę samodzielnie za pomocą kalkulatora rent i emerytur dostępnych w większości za darmo w internecie. 

Emerytury bez podatku, a 13 emerytura

W 2022 roku trzynasta emerytura jest nieopodatkowana, a w związku z tym świadczenie będzie jeszcze wyższe, niż sądzono. Z całej kwoty zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, dlatego kwota netto wyniesie 1217,98 zł. Podatek nie będzie też brany pod uwagę w rozliczeniu rocznym. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wypowiedziała się na ten temat:

Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata

Kiedy wypłata trzynastki? Mamy dobrą wiadomość

Trzynasta emerytura jest wypłacana seniorom już od początku kwietnia wraz ze świadczeniami. W związku z tym pieniądze trafią do osób uprawnionych 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25. Dłużej będą musieli zaczekać seniorzy pobierający świadczenia przedemerytalne. W ich przypadku 13. emerytura będzie wypłacona dopiero w maju.

Internauci komentują wysokość świadczeni. "Żenująca kwota"

W komentarzach pod naszymi artykułami na temat trzynastej emerytury możemy przeczytać dużo nieprzychylnych komentarzy dotyczących wysokości tego świadczenia:

Żenująca kwota przy tej inflacji i drożyźnie.
Drożyzna dobija nas z każdej strony, dobre jest to, co jest, ale to zbyt mało przy cenach okrążających nas, że wszystkich stron.
Tak doprawdy to będzie kropla w morzu!

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: