Komu przysługuje przeliczenie emerytury? Te wnioski ZUS odrzuci. Wiemy, którzy seniorzy zyskają

Kolejne zmiany czekają osoby, które liczą na ponowne przeliczenie emerytury. Wszystko za sprawą nowych tablic średniego dalszego trwania życia opublikowanych przez GUS. Większość wniosków jest jednak odrzucanych. Tylko wybrani mają szansę na pozytywne rozpatrzenie. Komu przysługuje przeliczenie emerytury i ile można zyskać? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Część seniorów liczy na poprawę swojej sytuacji finansowej, dzięki nowym tablicom GUS. Niestety ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia opłacać się będzie jedynie wybranym seniorom. Co więcej, od 2022 roku część z nich została pozbawiona szansy złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia

Ponowne przeliczenie emerytury 2022. Nowe tablice dalszego trwania życia GUS to szansa na wyższe świadczenie

GUS nowe tablice opublikował 28 marca 2022 roku. Z jednej strony są one nadzieją dla wielu seniorów na podwyżkę świadczenia, jednak z drugiej szokują. Niestety pandemia koronawirusa przyczyniła się do spadków przewidywanej długości życia Polaków we wszystkich przedziałach wiekowych. Zdaniem niektórych ekspertów cofnęliśmy się tym samym do poziomów 2003 roku. W 2019 roku osoba 60-letnia miała przed sobą według statystyk 261,5 miesiąca życia. W 2021 roku liczba ta spadła do 238,9 miesiąca. 

Komu przysługuje przeliczenie emerytury? ZUS przyjmie tylko te wnioski 

Jedynie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, których składki po osiągnięciu wieku emerytalnego były wciąż regularnie odprowadzane, mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, czyli np. dorabiający emeryci. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nowa tablica będzie wykorzystana jedynie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. 

Największe zyski odczują jednak seniorzy, którzy nie zdecydowali się mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego na pobieranie świadczenia. Zdaniem dr. Tomasza Lasockiego z Wydziału Prawa i Administracji UW emerytura 61-letniej kobiety, która teraz złoży wniosek o jej przyznanie, będzie wyższa o 7,7 proc., a 62-latki nawet 18,2 proc. Przed wybuchem pandemii byłoby to zaledwie ok. 8 proc. 

Dla tych osób ponowne przeliczenie emerytury nie jest możliwe

ZUS odrzuci natomiast wnioski, które wpłynęły od: 

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.).

Co więcej, od 2022 roku możliwość złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia została ograniczona również dla pracujących emerytów. Dotychczas było to możliwe raz na kwartał. Teraz mogą to zrobić jedynie raz w roku. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: