Ponowne przeliczenie emerytury. To pewne! Te osoby nie będą mogły już złożyć wniosku

Ogłoszone przez GUS zmiany w tablicach średniego dalszego trwania życia sprawiły, że wielu seniorów liczy na ponowne przeliczenie emerytury. ZUS jednak znaczną część wniosków odrzuca. Składane są one bowiem bez osoby nieuprawnione. Kto ma zatem szansę na wyższe świadczenie? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Nowe tablice średniego dalszego trwania życia sprawiły, że do ZUS zaczęły masowo wpływać wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia. Duża umieralność spowodowana pandemią koronawirusa dla części seniorów stała się bowiem szansą na większą emeryturę. Niestety tylko nieliczni mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. O kim mowa? 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. ZUS przyjmie je tylko od wybranych seniorów 

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez ZUSponowne przeliczenia świadczenia jest możliwe jedynie w trzech przypadkach: 

  1. Przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia wnioskujący nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;
  2. Obecnie wnioskujący może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskał po przyznaniu świadczenia;
  3. Po przyznaniu świadczenia wnioskujący pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzucony w przypadku tych osób

Do ZUS-u napływa natomiast bardzo duża liczba wniosków od osób nieuprawnionych. Stąd też większość z nich zostaje odrzucona. Na ponowne przeliczenie świadczenia nie mają szans: 

  • niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujący seniorzy, którzy mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Nowe zasady ponownego przeliczania emerytury ograniczyły dla części seniorów możliwość złożenia wniosku 

Od 2022 roku możliwość złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia została ograniczona również dla osób uprawnionych. Rząd postanowił bowiem ujednolicić zasady, aby żadna z grup nie dysponowała większymi przywilejami. Pracujący seniorzy urodzeni po 31 grudnia 1948 roku mogli zgłosić się do ZUS z prośbą o ponowne przeliczenie świadczenia raz na kwartał. Teraz mają taką opcję jedynie raz w roku. Co więcej, przy przeliczaniu emerytur i rent ZUS nie będzie uwzględniał aktualnej kwoty bazowej. Świadczenie będzie zwiększane poprzez doliczenie do świadczenia po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: