14 emerytura 2022. Kiedy wypłata? Rząd podał termin, a emeryci się martwią. "Znów nas oszukają"

14 emerytura 2022 zostanie wypłacona. Rząd ogłosił powrót "czternastki", ale seniorzy wciąż nie wiedzą, czy zmienią się zasady przyznawania czternastej emerytury. 14 emerytura 2022 - kiedy wypłata i kto otrzyma świadczenie? Możliwe, że mniej osób niż rok temu.

Emeryci niedawno otrzymali trzynastą emeryturę. W tym roku jest wyższa, ponieważ podwyżki dotknęły nie tylko emerytur i rent, ale i niektórych świadczeń. Tyczy się to też 14 emerytury, której termin wypłaty nadal owiany jest tajemnicą. Świadczenie z zeszłego roku powraca, ale nie wiadomo czy na tych samych zasadach co poprzednio. Możliwe, że otrzyma je mniej seniorów niż w 2021.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

14 emerytura 2022: Dla kogo? Nie wszyscy emeryci dostaną świadczenia

Zarówno w 2021 roku jak i w 2022, czternasta emerytura nie jest dla wszystkich. W przeciwieństwie do 13 emerytury przysługuje wyłącznie tym którzy nie przekroczą progu dochodowego. Te osoby dostaną pełną kwotę, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Pozostali otrzymają świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Konieczny jest też oczywiście wiek emerytalny, oraz prawo do otrzymywania świadczeń. "Nowi" emeryci muszą pamiętać, aby złożyć wniosek o status emeryta.

14 emerytura 2022 ile wynosi? Możliwe, że otrzyma ją jeszcze mniej osób

W związku z waloryzacją, podniesiono nie tylko emerytury i renty, ale i niektóre świadczenia. Ponieważ 13 i 14 emerytura jest równa najniższej emeryturze, w 2022 roku wzrosła do 1 338,44 zł. W 2021 roku 14 emeryturę otrzymało 9,1 mln osób, jednak ze względu na próg dochodowy, który wynosił 2,6 tys. złotych brutto - pełna kwota trafiła tylko do 7,9 mln osób. Jeśli próg dochodowy w 2022 roku nie ulegnie zmianie, jeszcze mniej seniorów otrzyma świadczenie, ze względu na obowiązujące podwyżki. Póki co nie wiadomo, czy rząd planuje zmiany w tym temacie. Seniorom pozostaje czekać.

W internecie znaleźć można wiele wpisów świadczących o niezadowoleniu emerytów. Zdaniem wielu osób udzielających się na naszym profilu w mediach społecznościowych, rząd powinien ustosunkować się do nowej sytuacji finansowej i podnieść progi wypłacania "czternastki".

Znów nas oszukują! Obietnic wiele, a w rzeczywistości dostanie garstka
Trzynastka i czternastka ma sens, jeśli trafia do wszystkich
Może i wszyscy dostaną, ale do wyborów. Potem ani grosza dla nikogo!

Kiedy wypłata 14 emerytury 2022? Rząd zdradził, kiedy pieniądze trafią na konta 

Trzynasta emerytura została już wypłacona. Pozostaje pytanie, kiedy czternasta emerytura zawita na kontach seniorów. Rząd nadal pracuje nad ostateczną formą świadczenia, które być może będzie zreformowane ze względu na podwyżki rent i emerytur. Póki co padł termin wypłat. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wypłaty "czternastki" będą pod koniec lata, lub wczesną jesienią 2022. Pieniądze do tej pory były wypłacane wraz z podstawowym świadczeniem i nie wymagały wniosku.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: