Skarbówka odda pieniądze seniorom? Zwrot nawet do 500 zł będzie przysługiwał wybranym

Polski Ład wymaga poprawek, choć obowiązuje on zaledwie od czterech miesięcy. A to oznacza kolejną reformę podatkową dla milionów Polaków. Jest już projekt ustawy, który jeśli wejdzie w życie to szczególnie wypłynie na portfele seniorów. Według informacji opublikowanych przez Fakt.pl będą oni mogli się spodziewać zwrotu pieniędzy od skarbówki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy podatkowej, który ma wprowadzić poprawki do Polskiego Ładu. Zmiany miałyby obowiązywać już od 1 lipca. W przypadku seniorów najważniejszą z nich byłoby obniżenie PIT z 17 do 12 proc. Przełoży się to bowiem bezpośrednio na ich sytuację finansową. 

Zmiany w podatkach. Nowy Polski Ład będzie dla wielu seniorów kolejną rewolucją?

Uchwalenie reformy podatkowej zaproponowanej przez Komitet Stały Rady Ministrów będzie oznaczało wyższe wypłaty dla seniorów i to już od lipca. Obniżenie PIT co prawda nieznacznie, ale jednak wpłynie na wysokość świadczeń. Nie dotyczy to jednak wszystkich, a jedynie emerytów i rencistów, których świadczenia przekraczają 2500 zł brutto. Osoby pobierające kwoty poniżej tego progu są już bowiem zwolnione z podatku dochodowego. 

Według danych Faktu.pl świadczenia seniorów z wypłatami 2600 zł brutto wzrosną zaledwie o 5 zł netto. Dla osób pobierających 3000 zł zmiana będzie oznaczała zysk 25 zł netto miesięcznie, a przy świadczeniu w wysokości 5000 zł nawet 150 zł.

Wyższe świadczenia to nie wszystko. Część seniorów otrzyma zwrot podatku?

Obniżenie stawki podatku do 12 proc. ma obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku. Zatem uchwalenie projektu ustawy podatkowej będzie oznaczało dla emerytów zwrot nadpłaconego podatku za sześć miesięcy. Oczywiście również dotyczy to jedynie seniorów ze świadczeniami powyżej 2500 zł brutto. 

W przypadku osoby, której świadczenie wynosi 2600 zł brutto zwrot wyniósłby 30 zł. Im wyższe świadczenie, tym zwrot będzie większy. Dla seniora otrzymującego 3000 zł będzie to 150 zł, natomiast nawet na 500 zł zwrotu mogliby liczyć emeryci pobierający 4500 zł miesięcznie. 

To nie jedyne zmiany w Polskim Ładzie. Poprawek będzie więcej 

Obniżenie podatku jest jedną z najważniejszych, ale nie jedyną zmianą, jaka ma zostać wprowadzona. Planowana jest również: 

  • likwidacja ulgi dla klasy średniej,
  • przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców,
  • wybór preferencji przy składce zdrowotnej,
  • ujednolicenie wzoru PIT-2 i terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: