Waloryzacje emerytur 2022 jest znacząca. Wiemy, ile dokładnie po zmianach emeryt otrzyma "na rękę"

W tym roku emerytury wzrosły dwukrotnie. Na sumę pieniędzy, którą otrzymują seniorzy, w pierwszej kolejności miało wpływ zwolnienie z podatku świadczeń do 2500 zł brutto, a następnie waloryzacja emerytur 2022. W związku z tym ile pieniędzy otrzymują dokładnie seniorzy? Znamy odpowiedź na to pytanie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już w 2021 roku inflacja zaczęła pochłaniać większą część rent i emerytur. W związku z tym seniorzy pobierający najniższe świadczenia często nie byli w stanie się samodzielnie utrzymać. Wraz z nadejściem 2022 roku osoby takie mogły cieszyć się dwukrotnym podniesieniem kwoty pobieranych przez nich świadczeń. Związane było to w pierwszej kolejności ze zmianą kwoty wolnej od podatku, a następnie z waloryzacją. Wyjaśnimy dziś, ile otrzymują pieniędzy seniorzy po zmianach.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska ma najmodniejszą fryzurę sezonu. "No petarda!"

Kwota wolna od podatku: na czym polega zmiana?

Emerytury w wysokości do 2500 zł brutto wraz z nadejściem 2022 zostały zwolnione z podatku. Wcześniej, nawet od minimalnej emerytury odprowadzało się podatek w wysokości 17% oraz składkę zdrowotną. Od tego roku ze świadczeń emerytalnych sięgających wskazanej wysokości odliczana jest jedynie składka zdrowotna w wysokości 9 proc.

Waloryzacja emerytur 2022: ile zyskali seniorzy?

W 2022 roku wskaźnik waloryzacji zaskoczył wszystkich. Wyniósł on 107 procent i jest najwyższy od lat. Jeszcze na początku tego roku wstępne szacunki rządowe mówiły o 104,9-procentowym wzroście rent i emerytur. Dlatego kwota, o jaką wzrosły świadczenia zaskoczyła najstarszych obywateli.

Dodatek osłonowy: kiedy wypłaty? Część osób już je otrzymała. Dla pozostałych przygotowano specjalny filmik Dodatek osłonowy: kiedy wypłaty? Część osób już je otrzymała

Ile wynosi minimalna emerytura 2022? Dwa czynniki miały wpływ na jej wysokość

Minimalną emeryturę w Polsce mogą otrzymać osoby, które wypracowały wymagana liczbę lat, a nie uzbierały na swoim koncie emerytalnym odpowiedniej kwoty. Świadczenie to przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny oraz staż pracy, który wynosi 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. W 2022 roku takie osoby będą, pobierać emeryturę w wynosi 1338,44 zł brutto. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to więcej o 87,56 zł brutto. Osoba, która otrzymuje takie świadczenie, dostanie do ręki 1217,98 zł. Co ciekawe, w 2021 r. emerytura netto wynosiła 1066,24 zł. Mamy więc dzięki wyżej wymienionym zmianom do czynienia z dużą podwyżką "na rękę", wynoszącą 151,74 zł.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: