13. emerytura 2022 - kiedy wypłata? Kolejna transza trafi do seniorów jeszcze dzisiaj, ale nie do wszystkich

Trzynastki trafią aż do 9,7 mln emerytów i rencistów. ZUS już dla wielu seniorów wypłacił pieniądze, ale nie wszystkim. Niektórzy będą musieli jeszcze poczekać, zanim ich konta zasili 13 emerytura 2022. Kiedy wypłata i na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

W tym roku trzynastki z budżetu państwa pochłoną ok. 13,1 mld zł. Pieniądze zostaną wypłacone niemal 9,7 mln seniorów, którzy na dzień 31 marca 2022 mieli przyznane prawo do świadczenia wypłacanego przez ZUS, bez konieczności składania wniosku czy spełniania dodatkowych kryteriów. 

Ile wynosi 13 emerytura w 2022? Każdy senior otrzyma jednakową wypłatę

Marcowa waloryzacja przyczyniła się do tego, że seniorzy otrzymają wyższe trzynastki. Dodatkowo Ministerstwo Finansów zrezygnowało z poboru podatku, a więc od 13. emerytury zostanie potrącona jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. Oznacza to, że na konta seniorów wpłynie 1217,98 zł netto. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że jest to bardzo ważne wsparcie dla wielu emerytów: 

- W tym roku dodatkowe świadczenie wynosi 1338,44 zł i dzięki marcowej waloryzacji, która była na poziomie 7 proc. jest wyższe o 87 zł niż jeszcze rok temu. To dodatkowe i bardzo ważne wsparcie dla wszystkich emerytów i rencistów. 

13. emerytura 2022 - kiedy wypłata? Ci seniorzy będą musieli zaczekać dłużej 

Wypłaty trzynastek rozpoczęły się już 1 kwietnia. Kolejne transze trafiły do seniorów 5, 6, 8 i 15 kwietnia. W tym miesiącu zostały jeszcze dwie, a mianowicie 20 i 25 kwietnia. Niektórzy będą musieli poczekać na dodatkowe pieniądze do maja. Mowa tutaj o seniorach pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne, którym dodatek zostanie przyznany wraz z ich comiesięczną wypłatą z ZUS.

Trzynastki nie dla wszystkich seniorów są satysfakcjonujące 

Choć mówi się o rekordowej waloryzacji, a tym samym wypłatach, to nie wszyscy podzielają ten entuzjazm, co można zauważyć po komentarzach naszych czytelników, które pojawiły się pod ostatnim artykułem:

Tyle by było chwilę miło, ale to nie naprawia złej sytuacji ekonomicznej wielu emerytów.
To są kpiny. Rewaloryzacja nie była adekwatna do szalejącej inflacji

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: