Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Część seniorów po spełnieniu rygorystycznych warunków może ubiegać się o wcześniejszą tzw. pomostową emeryturę. Prawo do niej mają jednak wyłącznie osoby, które wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem zmniejsza się możliwość jej wykonywania w związku z malejącą wydolnością psychofizyczną. Pod nowelizacją ustawy regulującą emerytury pomostowe został złożony podpis prezydenta. Jak zmiany wpłyną na sytuację przyszłych emerytów?
Pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową musi spełnić następujące warunki:
Dotychczas obowiązkowym punktem było również uprzednie rozwiązanie stosunku pracy, jednak ten właśnie dzięki nowelizacji nie będzie już brany pod uwagę. W sytuacji pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez ZUS przed rozwiązaniem stosunku pracy, prawo do wypłaty świadczenia zostanie po prostu zawieszone.
Nie tylko nierozwiązany stosunek pracy będzie skutkował zwieszeniem świadczenia przez ZUS. Trzeba również pamiętać o limitach dorabiania do emerytury pomostowej. Osoby, które ją pobierają, obowiązują bowiem takie same ograniczenia, jak seniorów otrzymujących wcześniejszą emeryturę, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Oznacza to, że przekroczenie dochodów powyżej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie 4196,56 zł będzie skutkowało zmniejszeniem świadczenia, a powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (7793,61 zł) jego zawieszeniem.
Zgodnie z nowelizacją zwiększy się również rola Państwowej Inspekcji Pracy. Zyska ona więcej uprawnień, tj.:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina