Dwie emerytury wypłacane co miesiąc zamiast jednej? Tak, to możliwe! I to aż w trzech sytuacjach

Choć jest to nie zbyt częste to jednak możliwe. W naszym kraju może być pobierana podwójna emerytura. Wymagane jest jednak spełnienie konkretnych kryteriów i złożenie wniosków. Podpowiemy, gdzie należy to zrobić i kto może się o nie starać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym kraju nie ma możliwości pobierania dwóch emerytur z tego samego miejsca. Aby więc otrzymywać regularnie dwa świadczenia, wnioski należy złożyć w różnych urzędach. Prawo do nich mogą mieć osoby, które wypracowały prawo do emerytury w Polsce i za granicą, były zarejestrowane w KRUS, a także niektórzy pracownicy służb mundurowych.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Podwójna emerytura z tytułu służby mundurowej

Osoby pracujące w służbach mundurowych mogą ubiegać się o emeryturę zarówno z ZUS, jak i z ZER MSWiA. Wszystko to dlatego, że jak już wspomnieliśmy, w naszym kraju nie ma możliwości pobierania podwójnego świadczenia z ZUS. W tym wypadku dwa świadczenia wypłacane są z powodu braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Niestety jedna grupa służb mundurowych została tego przywileju pozbawiona, a mianowicie żołnierze zawodowi przyjęci do służby przez 1 stycznia 1999 r. Oni muszą dokonać wyboru, które świadczenie chcą pobierać.

Podwójna emerytura dla rolników. Należy uważać na zmiany

Kolejna możliwość podwójnej emerytury dotyczy rolników, którzy płacili w ciągu lat swojej pracy, składki do ZUS-u i KRUS-u. Sytuacja ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu. Jednak w związku z ostatnimi zmianami podatkowymi osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze. Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł.

Żeby tego uniknąć, warto złożyć w jednej instytucji albo ZUS, albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednej wypłacie nie będzie stosowana ulga.

Mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Podwójna emerytura należy się osobom pracującym poza granicami Polski

Jeżeli podczas lat swojej pracy najpierw pracowałeś w Polsce, a następnie postanowiłeś poszukać źródła legalnego zarobku za granicą, również możesz otrzymać dwie emerytury. Pierwsza wypłacona zostanie z ZUS za czas przepracowany w kraju. Druga natomiast to emerytura wypracowana za granicą, wypłacana przez określony urząd, który w danym kraju odpowiada za wypłatę emerytur. Aby otrzymywać dwa świadczenia, należy złożyć wnioski i uzyskać status emeryta w obu krajach.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: