Będzie druga waloryzacja emerytur 2022? Ten jeden warunek może mieć wpływ na podwyżkę świadczeń

Waloryzacja rent i emerytur 2022 okazała się niemałą rewolucją. Seniorzy zyskali dodatkowe pieniądze ze względu na podwyżkę świadczeń. Przyczynił się do tego fakt, że wskaźnik waloryzacji w marcu wyniósł aż 7 proc. Czy będzie druga waloryzacja emerytur 2022?

Waloryzacja to nic innego niż zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie. W przypadku rent i emerytur wynika z rosnącej inflacji, której wskaźnik w marcu 2022 wyniósł aż 7 procent. Emeryci zastanawiają się, czy druga waloryzacja rent i emerytur, w wyniku której ich świadczenia ponownie wzrosną jest możliwa. Odpowiadamy. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Zmiany w emeryturach 2022. O ile wzrosły świadczenia?

Od 1 marca 2022 r. ZUS podwyższył emerytury i renty o 7%. Najniższa emerytura, lub renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrosły z 1250,88 zł do 1338,44 zł brutto. Oprócz tego niektóre emerytury będą jeszcze wyższe ze względu na PIT-0

Waloryzacja rent i emerytur 2022, ale nie tylko. Jakie świadczenia podwyższono?

W związku z waloryzacją rent i emerytur wzrosła też renta rodzinna. Oprócz tego, w 2022 roku seniorzy dostali wyższą trzynastą emeryturę. Czeka ich także większa "czternastka" oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, okresowe emerytury kapitałowe i pomostowe. Co ważne, wzrasta także dodatek pielęgnacyjny. Co trzy lata będzie waloryzowane również 200 plus dla seniora (dodatek dla emerytowanych strażaków i ratowników górskich). To oznacza, że seniorzy mogą wiele zyskać.

Druga waloryzacja emerytur 2022. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Do niedawna Rząd nie wypowiadał się na temat ponownej waloryzacji. Okazuje się, że są nowe informacje w tym temacie. Na kongresie 29 stycznia obietnicę w sprawie ponownej waloryzacji złożył Donald Tusk: 

- Złożymy w trybie natychmiastowym projekt ustawy, który zapewni drugą waloryzację emerytury w tym roku, jeśli inflacja — tak jak sądzimy — przekroczy 10 proc. Nie pozwolimy okraść ludzi z pieniędzy, które im się należą. I to nie jest jakiś dar, to wynika i z przyzwoitości i z polskiego prawa.

Pozostaje zatem czekać. Jeśli inflacja wyniesie 10 procent - druga waloryzacja być może będzie możliwa.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: