Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Tylko tym seniorom będzie się opłacało go złożyć

W związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia opublikowanymi przez GUS od 1 kwietnia seniorzy, którzy złożą wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, mogą liczyć na korzystniejsze świadczenia. Niestety nie od każdego zostanie on przyjęty, co podkreśla rzecznik ZUS.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

To duża umieralność spowodowana COVID-19 sprawiła, że część seniorów może liczyć na wyższe świadczenia. Pandemia wpłynęła bowiem na spadki we wszystkich przedziałach wiekowych w tablicach średniego dalszego trwania życia GUS. Dzięki temu przeliczenie emerytury od 1 kwietnia może być bardziej opłacalne niż dotychczas. 

Komu będzie się opłacał wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Wyjaśnia rzecznik ZUS

Jak podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, nowe tablice GUS pozwolą wyliczyć wyższe świadczenia, ale nie dla wszystkich seniorów. Część z wniosków czeka decyzja odmowna: 

- Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które pobierają już emeryturę. One miały wyliczone świadczenie na podstawie tablic, które obowiązywały w chwili zakończenia ich aktywności zawodowej. W takiej sytuacji osoby, które pobierają emeryturę rok, dwa czy 5 lat, nie mogą złożyć wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia z wykorzystaniem nowych tablic. W tym wypadku ZUS będzie wydawał decyzję odmowną. 

Komu zatem będzie opłacało się złożenie wniosku? Rzecznik wyjaśnia:

- Chodzi o przypadki, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Kto może go złożyć?

Złożenie wniosku o przeliczenie emerytury będzie najkorzystniejsze dla osób, które pomiędzy kwietniem 2022 a marcem 2023 spełnią warunki do uzyskania emerytury lub renty. Są jeszcze jednak trzy grupy, które mają szansę na wyższe świadczenie. Mowa tutaj o osobach, które: 

  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponowały wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;
  • obecnie mogą udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki uzyskane po przyznaniu świadczenia;
  • kontynuowały pracę po przyznaniu świadczenia lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. 

Ponowne przeliczenie emerytury 2022. Od 1 stycznia zaszły istotne zmiany

Do tej pory pracujący seniorzy mogli złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury raz na kwartał. Od stycznia 2022 roku zasady zostały ujednolicone dla tzw. nowego i starego systemu, co oznacza, że ponowne przeliczenie przez ZUS możliwe jest jedynie raz w roku. Dodatkowo ZUS przy przeliczaniu świadczenia nie będzie uwzględniał aktualnej kwoty bazowej. Będzie ono zwiększane poprzez doliczenie po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: