Trzynasta emerytura to świadczenie wypłacane od 2019 roku. Seniorzy mogą liczyć na dodatkowy przypływ gotówki jeśli spełnią określone warunki. Co prawda w przeciwieństwie do czternastej emerytury nie obowiązuje próg dochodowy, ale i tak "trzynastka" nie przysługuje wszystkim". To świadczenie było już wypłacone w tym roku. Z jakiego powodu nie wszyscy je dostali? Liczył się wniosek i termin złożenia go.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
13 emerytura jest równa najniższej emeryturze w kraju. Ponieważ świadczenie podlega waloryzacji - zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji jest wyższe niż w roku poprzednim. W 2021 roku trzynasta emerytura wynosiła 1250 zł brutto, czyli 1022 złote netto. W 2022 wzrosła do 1217,98 zł netto.
Wypłata 13 emerytury miała miejsce na początku kwietnia 2022 i wpłynęła wraz z podstawowym świadczeniem. Upoważnione do niej były osoby, które na dzień 31 marca upoważnione były do:
Trzynasta emerytura nie wymagała złożenia specjalnego wniosku. Liczył się jednak inny formularz, który był istotny w temacie wypłat. Dotyczył tzw. "nowych" emerytów. Osoby, które dopiero w tym roku zyskały prawo do emerytur i osiągnęły wiek emerytalny, musiały złożyć wniosek o status emeryta, który został rozpatrzony pozytywnie maksymalnie do końca marca. Jeśli tego nie zrobiły - nie dostały pieniędzy.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina