Ile wynosi 13 emerytura 2022? Te osoby nie otrzymały świadczenia. Jedną z przyczyn był wniosek

13 emerytura i 14 emerytura powracają w 2022 roku, aby ponownie zasilić konta seniorów. Wypłata 13 emerytury już za nami, ale niestety - nie wszyscy seniorzy ją otrzymali. Okazuje się, że liczył się wniosek złożony w odpowiednim terminie. O jaki formularz chodziło i ile wynosi 13 emerytura?

Trzynasta emerytura to świadczenie wypłacane od 2019 roku. Seniorzy mogą liczyć na dodatkowy przypływ gotówki jeśli spełnią określone warunki. Co prawda w przeciwieństwie do czternastej emerytury nie obowiązuje próg dochodowy, ale i tak "trzynastka" nie przysługuje wszystkim". To świadczenie było już wypłacone w tym roku. Z jakiego powodu nie wszyscy je dostali? Liczył się wniosek i termin złożenia go.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Ile wynosi 13 emerytura 2022? W tym roku jest wyższa niż w 2021

13 emerytura jest równa najniższej emeryturze w kraju. Ponieważ świadczenie podlega waloryzacji - zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji jest wyższe niż w roku poprzednim. W 2021 roku trzynasta emerytura wynosiła 1250 zł brutto, czyli 1022 złote netto. W 2022 wzrosła do 1217,98 zł netto.

Dla kogo jest 13 emerytura? Tylko te osoby mogły dostać świadczenie

Wypłata 13 emerytury miała miejsce na początku kwietnia 2022 i wpłynęła wraz z podstawowym świadczeniem. Upoważnione do niej były osoby, które na dzień 31 marca upoważnione były do:

  • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Wniosek o 13 emeryturę 2022 był potrzebny? Te osoby nie dostały ani grosza

Trzynasta emerytura nie wymagała złożenia specjalnego wniosku. Liczył się jednak inny formularz, który był istotny w temacie wypłat. Dotyczył tzw. "nowych" emerytów. Osoby, które dopiero w tym roku zyskały prawo do emerytur i osiągnęły wiek emerytalny, musiały złożyć wniosek o status emeryta, który został rozpatrzony pozytywnie maksymalnie do końca marca. Jeśli tego nie zrobiły - nie dostały pieniędzy.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: