Emerytura Tuska. Polityk może ubiegać się o świadczenie nie tylko z ZUS. Ta kwota szokuje

Donald Tusk dzisiaj świętuje swoje 65. urodziny. Oznacza to jednocześnie, że z dniem 22 kwietnia 2022 roku osiągnął powszechny wiek emerytalny i może ubiegać się o świadczenie z ZUS. "Super Express" wyliczył, ile mogłaby wynosić emerytura Tuska, gdyby ten złożył o nią wniosek. Kwota szokuje.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czego Tusk życzyłby Kaczyńskiemu w 2022 roku?

Dzisiaj do Donalda Tuska napływają życzenia od najbliższych oraz współpracowników. Przewodniczący największej partii opozycyjnej kończy bowiem 65 lat. Można więc powiedzieć, że 22 kwietnia 2022 roku jest dla Tuska podwójną okazją do świętowania, bo osiągnął on również powszechny wiek emerytalny. Czy polityk złoży wniosek o przyznanie świadczenia do ZUS nie wiadomo, ale "Super Express" wyliczył, na jaką kwotę Tusk mógłby obecnie liczyć przechodząc na emeryturę.

Urodziny obchodzi dziś Donald Tusk. Wiek uprawnia go do przejścia na emeryturę. Czym zajmował się przez te lata? 

Donald Tusk urodził się w Gdańsku w 1957 roku, gdzie ukończył również studia z zakresu historii na Wydziale Humanistycznym UG. W działalność opozycyjną wobec władz PRL zaangażował się już podczas studiów, w międzyczasie łapiąc się różnych prac fizycznych. Jego polityczna kariera rozpoczęła się wraz z upadkiem PRL, kiedy jako współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego dostał się do Sejmu. W kolejnych latach stał się wiceszefem Unii Wolności, aby w 2001 roku założyć Platformę Obywatelską. Partia ta dwukrotnie wygrała wybory, a Tusk w latach 2007-2014 sprawował funkcję premiera.

Jeszcze podczas pełnienia funkcji premiera w 2014 roku został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, w związku z czym złożył dymisję, aby 1 grudnia oficjalnie objąć nowy urząd. Przewodniczącym RE był do listopada 2019 roku. Następnie został szefem Europejskiej Partii Ludowej. Do polskiej polityki powrócił w 2021 roku, kiedy to ponownie został przewodniczącym PO.

Emerytura Tuska będzie największą wśród polityków, ale nie w Polsce

Na ten moment najwyższą emeryturą wśród polityków może poszczycić się Joanna Senyszyn, której łączne świadczenie polskie oraz unijne wynosi ok. 20 tys. zł. Tuż za nią znajduje się były premier Marek Belka otrzymujący ok. 18 tys. zł. Jeśli jednak Tusk złożyłby wniosek o emeryturę, to właśnie on stanie się politykiem pobierającym najwyższe świadczenie. Jak wskazuje Super Express

Według naszych szacunków za pracę w UE Donald Tusk może liczyć na ok. 20 tys. zł emerytury. Jego emerytura w ZUS powinna wynieść ok. 10 tys. zł. W sumie może otrzymywać ok. 30 tys. zł.

Nie byłaby to jednak najwyższa emerytura w Polsce. Rekordzistą wciąż pozostałby 86-latek, który pracował przez 62 lata przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Jego miesięczne świadczenie z ZUS wynosi ponad 35 tys. zł. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: