Dla tych seniorów podwójna emerytura jest możliwa! Warunkiem są dwa wnioski, których nie złożą w ZUS

Podwójna emerytura jest możliwa, dla tych którzy spełnią warunki. Jednym z nich jest złożenie dwóch wniosków. Tylko trzy grupy seniorów mogą ubiegać się o podwójne świadczenia. Dla kogo jest podwójna emerytura i jak złożyć wniosek o podwójną emeryturę? Odpowiadamy.

Seniorzy pomimo świadczeń, które w znacznym stopniu poprawiają ich sytuację materialną, mogą nie być do końca zadowoleni z finalnej sumy, która przysługuje im co miesiąc. Trzynasta i czternasta emerytura to świadczenie, które wpływa na ich konto jedynie raz do roku, a 200 złotych do emerytury, czy 500 plus dla seniora to świadczenia trudne do osiągnięcia i dostępne tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach. Okazuje się, że trzy grupy seniorów są upoważnione do pobierania dwóch emerytów. O kogo chodzi?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Podwójna emerytura dla osób, które pracowały za granicą. Kto ją otrzyma?

Zanim wyjaśnimy, na jakich zasadach przyznawana jest podwójna emerytura, należy wyjaśnić, kto ją wypłaca. Pierwsza emerytura to emerytura podstawowa, wypłacana przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może jednak wypłacać dwóch świadczeń, ponieważ jest to niezgodne z prawem.

Druga emerytura, czyli emerytura spoza obszaru świadczeń ZUS może być wypłacana np. dla osób, które pracowały za granicami Polski. Jeśli w Polsce osoba osiągnęła wiek emerytalny, ma prawo ubiegać się o emeryturę z ZUS. Jeśli przez wiele lat przebywała za granicą - może ubiegać się o emeryturę również tam, w zależności od zasad panujących w tym kraju. Należy pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić. Warunkiem jest także praca legalna, zarejestrowana i taka, w której odprowadzano podatki.

Podwójna emerytura dla tych, którzy opłacali składki w KRUS

Podwójną emeryturę mogą otrzymywać też te osoby, które, zanim osiągnęły wiek emerytalny, opłacały dodatkowo składki w KRUS. Konieczne jest opłacanie ich przez okres 25 lat i dopiero wtedy można ubiegać się o świadczenie. Emeryt składa wówczas wniosek o przyznanie mu emerytury w dwóch urzędach - w ZUS i KRUS. Obie emerytury wpływają na jego konto dożywotnio.

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Nastąpiły zmiany w świadczeniach

Przez wiele lat służby mundurowe mogły ubiegać się o dwa świadczenia. Tak zwaną emeryturę cywilną i emeryturę wojskową. Dotyczyło to żołnierzy, czy policjantów. Niestety, w 2021 roku podjęto decyzję o tym, że osoby, które rozpoczęły służbę przed 2 stycznia 1999 r., mają prawo tylko do jednego świadczenia. Mogą natomiast wybrać tę, która bardziej im się opłaca. Wówczas wnioskują w ZUS lub ZER MSWiA.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: