Ujawniono najnowsze informacje. Emerytura po 40 latach pracy jednak będzie możliwa? Jest pewien haczyk

Emerytura po 40 latach pracy. Najnowsze informacje wskazują na to, że być może będzie możliwa. Powraca temat projektu, o który upomina się "Solidarność". Emerytury stażowe budzą emocje od lat, ale być może tym razem wejdą w życie. Jak jest naprawdę?

Emerytury stażowe to temat, który wzbudza emocje od lat. Pomimo obniżonego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat w przypadku mężczyzn i 60 w przypadku kobiet, wiele osób domaga się zmiany zasad. Zdaniem przede wszystkim "Solidarności" emerytura powinna być przyznawana nie z racji wieku, a przepracowanych lat. Temat podejmowano w Sejmie wielokrotnie, ale nie podjęto żadnej decyzji. Teraz pojawiły się nowe głosy w tym temacie. Czy jest szansa na osiągnięcie porozumienia w tej sprawie?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy stać nas na emerytury stażowe? Kampania wyborcza nabiera tempa

Czym są emerytury stażowe i kogo mogłyby dotyczyć?

Emerytury stażowe to wstępny projekt wypłaty świadczeń emerytalnych nie względem wieku, a przepracowanych lat. Takie prawo umożliwiłoby przejście na emeryturę wcześniej, a więc rzutowałoby na obniżenie wieku emerytalnego wielu osób. Znaczenie miałby zawód i to, w jakim wieku podjęto pracę. 

Natasza Urbańska Sukienka Nataszy Urbańskiej wzbudziła zachwyt na premierze 365 dni

Emerytury stażowe, a NSZZ "Solidarność". Na czym polega Emerytura za Staż?

Na 44. posiedzeniu Sejmu, 14 grudnia, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż". Wprowadzenie emerytur stażowych to postulat NSZZ „Solidarność", o który związkowcy zabiegają od wielu lat. Na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" czytamy:

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie do polskiego systemu emerytalnego, zarówno powszechnego jak i rolniczego, emerytury przysługującej wyłącznie na podstawie osiągniętego okresu ubezpieczeniowego, zwanej emeryturą stażową. Jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami osób, które ze względu na utratę sił, będącej konsekwencją wieloletniego wykonywania pracy zarobkowej, nie są w stanie kontynuować jej wykonywania aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Póki co, mimo podejmowanej próby kompromisu między związkiem, a prezydentem nic nie ustalono.

bluzka pod marynarkę Bluzka pod marynarkę, którą dopasujesz do wielu eleganckich stylizacji

Emerytura po 40 latach pracy. Najnowsze informacje są obiecujące

Polski rząd zdecydował jeszcze raz się pochylić nad projektem dot. emerytur stażowych. Rząd rozważa obniżenie wieku emerytalnego do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, ale kosztem składek. Rząd chce, aby oskładkowany czas pracy pozostał taki jak wcześniej. Dopiero wtedy rząd jest skłonny zaproponować emerytury stażowe, z których wynikałoby, że panie muszą przepracować minimum 39 lat swojego życia, z kolei panowie – 44 lata. Nie bez znaczenia są także dochody. Zdaniem rządu, wysokość składek musi pozwalać na wypłatę co najmniej 120% emerytury minimalnej w danym roku kalendarzowym. Póki co nie wiadomo, czy ustawa wejdzie w życie na wspomnianych, dosyć kontrowersyjnych zasadach. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: