200 zł do emerytury może zostać wypłacane wstecz. Należy jednak złożyć wniosek w odpowiednim czasie

Od nowego roku określona grupa seniorów może starać się o dodatek do swojej emerytury w wysokości 200 zł. Wniosku nie złożą jednak w ZUS a w zupełnie innym miejscu. Ci, którzy zdążą z nim w odpowiednim czasie, mogą liczyć na wypłatę pieniędzy wstecz. Wyjaśniamy jak prawidłowo go wypełnić i dostarczyć.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jest to już kolejny rok, w którym inflacja daje się we znaki Polakom. Seniorzy również odczuwają ją bardzo silnie, zwłaszcza że drożeje zarówno żywnośc jak i kwoty utrzymania mieszkania czy domu. Warto w takich sytuacjach szukać dodatkowych środków, które mogą zasilić budżety najstarszych obywateli. Jednym z nich jest dodatkowe 200 zł do emerytury. Wiem, kto może się ubiegać o środki z tego tytułu i gdzie należy złożyć wniosek.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Małgorzata Kożuchowska "Jak zawsze piękna" Małgorzata Kożuchowska w sukience za 990 zł

200 zł do emerytury dla kogo? Doceniona została pewna grupa seniorów

Rząd postanowił docenić bohaterów lokalnych społeczności, czyli strażaków ochotników i seniorów, którzy służyli czynnie w GOPR lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Aby być uprawnionym do świadczenia ratowniczego i otrzymywać comiesięcznie 200 zł trzeba ukończyć wiek emerytalny i czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez okres minimum 25 lat w przypadku mężczyzn i przez 20 lat w przypadku kobiet.

Gdzie należy złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł do emerytury? Nie złożymy go w ZUS

Jeżeli spełniamy powyższe kryteria, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Jednak nie należy tego robić w ZUS. W tej sprawie należy zwrócić się do powiatowego lub miejskiego komendanta Straży Pożarnej. Ma on 60 dni na jego rozpatrzenie. W przypadku decyzji pozytywnej środki wypłacane są natomiast przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA do 15 dnia każdego miesiąca. Dodatkowo osoba, która złożyła wniosek o przyznanie tego świadczenia w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, nabywa prawo do świadczenia z wyrównaniem do dnia wejścia w życie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. 

Ustawa weszła w życie z dnia 17 grudnia 2021 r. Dlatego czas na złożenie wniosków z wypłatą wstecz upłynie końcem września.

Ulga termomodernizacyjna: co można odliczyć? Lista jest długa a zyskać można nawet 106 000 zł Ulga termomodernizacyjna: co można odliczyć? Lista jest długa

Jak otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury. Oprócz wniosku potrzebne są też inne działania

Oto lista kroków, których należy dopilnować, aby otrzymać 200 zł do emerytury:

  1. Pobierz i wypełnij wniosek z klauzulą RODO.
  2. Znajdź 3 świadków, którzy poświadczą Twoje czynne uczestnictwo w działaniach ratowniczych. Jednym z trzech świadków musi być osoba, która pełniła funkcję publiczną lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej.
  3. Pobierz i wraz ze świadkami, wypełnij oświadczenia o udziale w działaniach lub akcjach ratowniczych. Niezbędne jest również podpisanie klauzuli RODO przez świadków.
  4. Umów się, a następne udaj do właściwego terytorialnie urzędu gminy w celu potwierdzenia wiarygodności oświadczeń świadków przez wójta lub burmistrza.
  5. Po uzyskaniu potwierdzenia oświadczeń przez wójta lub burmistrza dostarcz oryginał oświadczeń wraz z wypełnionym wnioskiem o przyznanie świadczenia ratowniczego do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
  6. Po dostarczeniu kompletu dokumentów oczekuj na decyzję. Czas na to wynosi 60 dni.

Świadczenie to zostaje przyznane w wysokości 200 zł dożywotnio. Co ciekawe kwota ta podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: