Waloryzacja emerytur: seniorze otrzymałeś ten list? ZUS informuje o dwóch ważnych sprawach

Jeszcze w kwietniu tego roku rząd zaczął rozsyłać do seniorów ważne listy. Za pośrednictwem jeden przesyłki informuje najstarszych obywateli o dwóch ważnych sprawach. Co dokładnie się w nim znajduje? Wyjaśniamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwiecień jak i marzec był miesiącem, w którym seniorzy cieszyli się z dodatkowych środków na swoich kontach. W miesiącach tych doszło bowiem najpierw do waloryzacji emerytur, a potem wypłacana została trzynasta emerytura. W związku z tym seniorzy powinni dokładnie sprawdzać swoje skrzynki pocztowe, bo ZUS wysyła do nich ważne pismo.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym

Waloryzacja emerytur. Seniorze otrzymałeś ten list?

Emeryci i renciści w nadchodzących dniach i tygodniach w swoich skrzynkach pocztowych powinni znaleźć ważny list. Za pośrednictwem jednej przesyłki ZUS mówi, o jaką kwotę zwiększył najstarszym obywatelom od marca emeryturę lub rentę. Druga informacja to przyznanie i wypłata w kwietniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tzw. trzynastkę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja tego roku.

Podobnie jak w ubiegłym roku obie ważne dla naszych świadczeniobiorców informacje znalazły się w jednym liście. To zmniejsza koszty wysyłki, która ma się zakończyć w maju.

 Powiedział PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Waloryzacja rent i emerytur 2022. Ile wyniosła?

2 marcu 2022 roku zwaloryzowane zostały wszystkie świadczenia długoterminowe. Łącznie wypłacanych z ZUS było ich  8,5 mln. Chodzi między innymi o emerytury, renty, renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne. Wskaźnik wynosi aż 107 procent i jest najwyższy od lat. Przykładowo, w 2022 roku seniorzy, których emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto w 2021, otrzymają 1338,44 zł brutto po waloryzacji. Inne przykłady emerytur znajdują się w tabeli dołączonej do naszej galerii w tym artykule.

13 emerytura 2022: jaka kwota wpłynęła na konta seniorów?

Waloryzacja również była istotna dla kwoty 13 emerytur. Wszystko dlatego, że świadczenie to wynosi tyle ile aktualnie obowiązującą minimalna emerytura. A więc seniorzy, którzy jeszcze rok temu otrzymywali 1250,88 zł brutto w 2022 roku, dostaną 1338,44 zł brutto i o tyle też wzrośnie to dodatkowe świadczenie pieniężne. Trzynastka nie będzie również w tym roku pomniejszana o podatek dochodowy a jedynie o składkę zdrowotną. Zatem po zmianach kwota netto wyniesie w 2022 roku 1217,98 zł netto.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: