Dla kogo jest 14 emerytura 2022? Niestety, grono świadczeniobiorców może drastycznie się zmniejszyć

14 emerytura 2022 jest rekordowa i w tym roku ponownie zasili konta seniorów. Otrzymali oni już 13 emeryturę 2022. W przypadku tej drugiej - warunków było mniej i przysługiwała niemal każdemu. Dla kogo jest 14 emerytura i ile wynosi? Wiemy kiedy wypłata i co się zmieniło.

Czternasta i trzynasta emerytura po raz drugi wpłyną na konta seniorów w tym samym roku. Wcześniej wypłacana była jedynie "trzynastka", a "czternastka" pojawiła się rok temu i miała być świadczeniem jednorazowym. Rząd zdecydował się kontynuować wypłatę obu świadczeń, a co więcej - podwyższyć je w związku z waloryzacją. "Trzynastka" trafiła na konta emerytów w tym miesiącu. Kiedy mogą spodziewać się "czternastki"? Pomimo rekordowej kwoty istnieje ryzyko, że w 2022 otrzyma ją mniej seniorów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

14 emerytura dla kogo? Te osoby otrzymają świadczenie, a tym nie przysługuje nic

"Czternastka" zarówno w 2021, jak i w 2022 roku przysługuje seniorom, którzy są uprawnieni do:

  • emerytury (w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej);
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej);
  • renty szkoleniowej;
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej;
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytury MAMA 4+);
  • świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

14 emerytura 2022 ile wynosi? Wypłata zależy od progu dochodowego

14 emerytura 2022 nadal oparta jest o próg dochodowy, który w 2021 roku wynosił 2900 złotych brutto. Tylko ci emeryci, którzy nie przekraczają tego progu, mogli liczyć na pełną wypłatę świadczenia. Trzynasta i czternasta emerytura są równe najniższej emeryturze w kraju. W 2021 roku było to 1250,88 zł brutto / 1022,30 zł netto, a w 2022 r. wyniesie 1338,44 zł brutto / 1217,98 zł netto. Jeśli seniorzy przekroczyli próg dochodowy - pieniądze były im wypłacane na zasadzie "złotówka za złotówkę". W 2022 roku zwiększyły się emerytury, a póki co nic nie wiadomo na temat podwyższania progów. Jeśli Rząd nie podejmie decyzji o wyższym progu dochodowym, mniej osób otrzyma świadczenie. 

Trwają wstępne rozmowy na temat podwyższenia progów do 3000 brutto, ale Rząd nie podał ostatecznej informacji na ten temat. Jeśli progi z 2021 zostaną, emeryci z emeryturami powyżej 4338,44 zł brutto nie otrzymają czternastej emerytury wcale.

14 emerytura 2022 kiedy wypłata? Rząd podał wstępną datę wypłat świadczenia

Najnowsze informacje dotyczące wypłaty 14 emerytury zdradził w ostatniej rozmowie z Super Expressem wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed:

Projekt rządowy w sprawie 14. emerytury będzie złożony w maju i do końca maja go przyjmiemy. Wypłaty czternastki będą na początku listopada.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: