Dla kogo jest 14 emerytura 2022? Niestety, grono świadczeniobiorców może drastycznie się zmniejszyć

14 emerytura 2022 jest rekordowa i w tym roku ponownie zasili konta seniorów. Otrzymali oni już 13 emeryturę 2022. W przypadku tej drugiej - warunków było mniej i przysługiwała niemal każdemu. Dla kogo jest 14 emerytura i ile wynosi? Wiemy kiedy wypłata i co się zmieniło.

Czternasta i trzynasta emerytura po raz drugi wpłyną na konta seniorów w tym samym roku. Wcześniej wypłacana była jedynie "trzynastka", a "czternastka" pojawiła się rok temu i miała być świadczeniem jednorazowym. Rząd zdecydował się kontynuować wypłatę obu świadczeń, a co więcej - podwyższyć je w związku z waloryzacją. "Trzynastka" trafiła na konta emerytów w tym miesiącu. Kiedy mogą spodziewać się "czternastki"? Pomimo rekordowej kwoty istnieje ryzyko, że w 2022 otrzyma ją mniej seniorów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

14 emerytura dla kogo? Te osoby otrzymają świadczenie, a tym nie przysługuje nic

"Czternastka" zarówno w 2021, jak i w 2022 roku przysługuje seniorom, którzy są uprawnieni do:

  • emerytury (w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej);
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej);
  • renty szkoleniowej;
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej;
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytury MAMA 4+);
  • świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Małgorzata SochaSukienka na wiosnę Małgorzaty Sochy świetnie tuszuje niedoskonałości

14 emerytura 2022 ile wynosi? Wypłata zależy od progu dochodowego

14 emerytura 2022 nadal oparta jest o próg dochodowy, który w 2021 roku wynosił 2900 złotych brutto. Tylko ci emeryci, którzy nie przekraczają tego progu, mogli liczyć na pełną wypłatę świadczenia. Trzynasta i czternasta emerytura są równe najniższej emeryturze w kraju. W 2021 roku było to 1250,88 zł brutto / 1022,30 zł netto, a w 2022 r. wyniesie 1338,44 zł brutto / 1217,98 zł netto. Jeśli seniorzy przekroczyli próg dochodowy - pieniądze były im wypłacane na zasadzie "złotówka za złotówkę". W 2022 roku zwiększyły się emerytury, a póki co nic nie wiadomo na temat podwyższania progów. Jeśli Rząd nie podejmie decyzji o wyższym progu dochodowym, mniej osób otrzyma świadczenie. 

Trwają wstępne rozmowy na temat podwyższenia progów do 3000 brutto, ale Rząd nie podał ostatecznej informacji na ten temat. Jeśli progi z 2021 zostaną, emeryci z emeryturami powyżej 4338,44 zł brutto nie otrzymają czternastej emerytury wcale.

Czternasta emerytura 2022Czternasta emerytura 2022. Wiemy, kiedy można spodziewać się pieniędzy

14 emerytura 2022 kiedy wypłata? Rząd podał wstępną datę wypłat świadczenia

Najnowsze informacje dotyczące wypłaty 14 emerytury zdradził w ostatniej rozmowie z Super Expressem wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed:

Projekt rządowy w sprawie 14. emerytury będzie złożony w maju i do końca maja go przyjmiemy. Wypłaty czternastki będą na początku listopada.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: