Dofinansowanie do telewizora. Dla kogo jest przeznaczone? Czas na składanie wniosków jest ograniczony

W Polsce zmienia się sposób nadawania telewizji naziemnej. Niestety nie wszystkie odbiorniki będą w stanie obsłużyć nowy system, a to oznacza, że część gospodarstw domowych może zostać pozbawiona możliwości oglądania naziemnej TV. W związku z tym rząd przygotował specjalne rozwiązanie, a mianowicie dofinansowanie do telewizora. Dla kogo jest ono przeznaczone?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Chcesz wymienić kopciucha? Ekspert w prosty sposób wyjaśnia, jak dostać dofinansowanie

Obecny system DVB-T/MPEG-4 będzie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że w związku z tym aż 1,7 mln gospodarstw domowych może zostać pozbawionych możliwości oglądania naziemnej telewizji. Dotyczy to głównie osób, które zakupiły swoje odbiorniki przed 2019 r., gdyż nie są one dostosowane do nowego standardu. Rząd postanowił więc o stworzeniu dofinansowania na zakup nowego odbiornika lub dekodera. Na ten cel przeznaczonych ma być z budżetu aż 620,5 mln zł.

Agnieszka Sienkiewicz "Hot" Agnieszka Sienkiewicz zachwyca fanów sukienką dla każdej figury

Ile wynosi dopłata do dekodera lub telewizora? Przewidziane są dwie wysokości świadczenia

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz odbiornik jest dostosowany do nowego standardu, możemy to szybko sprawdzić na stronie www.telewizjanaziemna.pl. W sytuacji, gdy nasz odbiornik nie jest w stanie odbierać nowego sygnału, możemy ubiegać się o finansowe wsparcie w związku z koniecznością poniesienia kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania. Dofinansowanie może wynosić: 

  • 250 zł do zakupu nowego telewizora,
  • 100 zł do zakupu dekodera. 

Dofinansowanie do telewizora - dla kogo zostaną przyznane środki? 

Zgodnie z ustawą z dnia 23 marca 2022 r. świadczenie na zakup odbiornika przysługuje:

jednej pełnoletniej osobie, zameldowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni, jeżeli trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego (...) bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby.

Nie jest podany żaden próg dochodowy uprawniający do ubiegania się o dofinansowanie, jednak konieczne jest złożenie oświadczenia, że trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika. 

Emerytura po mężu Emerytura po mężu. ZUS nie wypłaci tym wdowom pełnej kwoty

Jak ubiegać się o dofinansowanie do telewizora? Wniosek można złożyć na dwa sposoby

Wniosek o dofinansowanie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem:

Środki na zakup nowego telewizora lub dekodera nie są przyznawane w formie pieniężnej, a bonu. Jest nim kod, który otrzymamy po złożeniu wniosku. Można go zrealizować w sklepach internetowych oraz 2600 sklepach stacjonarnych. Możliwość ubiegania się o dofinansowanie oraz ostateczny termin realizacji bonu przypada 31 grudnia 2022 roku. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: