Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zostały ustalone zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z tymi przepisami prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu zarejestrowanemu we właściwym urzędzie pracy po spełnieniu określonych warunków. Uregulowane są również ścisło w sytuacje, w których traci się to świadczenie pieniężne, a także ile ono wynosi.
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest ściśle związana ze stażem pracy, a także z czasem przebywania na nim:
Pierwsze trzy miesiące:
Po trzech miesiącach:
Dodatkowo zasiłek ten podlega waloryzacji raz w roku, 1 czerwca. Dokonywana jest ona na podstawie cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni ogłaszanych przez prezesa GUS-u. A sam zasiłek można pobierać maksymalnie przez rok.
Jeżeli jesteś osobą pobierającą zasiłek dla bezrobotnych, powinieneś wiedzieć, że można go niestety stracić. Stanie się tak, jeśli bezrobotny bez uzasadnionej przyczyny odmówi:
Wówczas osoba bezrobotna straci nie tylko zasiłek, lecz także status bezrobotnego, a można go odzyskać dopiero po upływie minimum 120 dni.
Jeżeli chcemy pobierać zasiłek dla bezrobotnych, musimy:
Co ciekawe istnieje jeszcze jeden warunek, o którym nie każdy wie. Zasiłek dla bezrobotnych otrzymasz, jeżeli w urzędzie pracy nie ma dla ciebie odpowiedniej propozycji stażu, przygotowania zawodowego albo pracy.
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych 2022? Jest szansa na wyższe świadczenie
Już w zeszłym roku pojawił się w Sejmie projekt, który zakładał, że osoby z ponad 30-letnim stażem pracy będą otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych w wymiarze 130% zasiłku podstawowego. Według raportu GUS-u za pierwszy kwartał 2019 roku, osoby po 50. roku życia stanowią 26,9% wszystkich bezrobotnych (17,9% zarejestrowanych w urzędzie pracy). Jednak na razie projekt nie przekształcił się w ustawę i wciąż nie wiadomo czy zmiana wejdzie w życie.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina