Fotowoltaika coraz chętniej jest przez Polaków wybierana, jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii. To duża inwestycja, ale pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy w skali roku. Zdaniem niektórych to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne również ze strony ekologicznej. Nie każdego na takie rozwiązanie stać, a rosnące rachunki za prąd mogą zaskoczyć. Okazuje się, że jest szansa na dofinansowanie do fotowoltaiki i to na trzy sposoby. W ten sposób ta metoda pozyskiwania energii może stać się bardziej przystępna również dla osób z mniejszymi zasobami finansowymi.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przedsięwzięcia prowadzone przez samorządy dofinansowywane z funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych to inaczej tzw. projekty parasolowe. Polacy mogą w ramach tych działań zyskać zwrot od 60 do 85 proc. kosztów instalacji. Szansę na otrzymanie tych pieniędzy mają obecnie ci, którzy złożyli wniosek przed 1 kwietnia 2022. Zyskają oni najwięcej, ponieważ w tym czasie obowiązywała "promocja", dzięki której mogli otrzymać rabat za energię i dystrybucję w stosunku 1:0,8 za instalacje o mocy do 10 kW lub 1:0,7 za instalacje o mocy 10-50 kW. Pozostali mogą nadal ubiegać się o dofinansowanie, ale w mniejszym stopniu - do 31 grudnia 2023 r.
Najpopularniejsze forma dofinansowania do fotowoltaiki to rządowy program "Mój Prąd". Program wystartował w kwietniu, a dokładniej jego kolejna edycja. Mogą w nim wziąć udział osoby, które do 31 grudnia 2023 roku zdecydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy od 1 do 10 kW. Maksymalne dofinansowanie w poprzednich latach wynosiło maksymalnie 3 tys. złotych.
Program "Czyste Powietrze" to szansa na największy zysk. Dofinansowanie zależy od dochodu i wynosi:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina