Dofinansowanie do fotowoltaiki 2022 to szansa na 69 tys. złotych dopłaty. Te osoby mogą je otrzymać

Dopłaty do fotowoltaiki mogą być rekordowo duże, jeśli spełnisz określone warunki. Niektórzy zaoszczędzą nawet 69 tys. złotych. Istnieją trzy sposoby, aby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki, a tym samym - zmniejszyć rachunki za prąd. Wyjaśniamy jak to zrobić.

Fotowoltaika coraz chętniej jest przez Polaków wybierana, jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii. To duża inwestycja, ale pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy w skali roku. Zdaniem niektórych to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne również ze strony ekologicznej. Nie każdego na takie rozwiązanie stać, a rosnące rachunki za prąd mogą zaskoczyć. Okazuje się, że jest szansa na dofinansowanie do fotowoltaiki i to na trzy sposoby. W ten sposób ta metoda pozyskiwania energii może stać się bardziej przystępna również dla osób z mniejszymi zasobami finansowymi. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Dopłata do fotowoltaiki 2022: Projekty parasolowe to jedno z rozwiązań

Przedsięwzięcia prowadzone przez samorządy dofinansowywane z funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych to inaczej tzw. projekty parasolowe. Polacy mogą w ramach tych działań zyskać zwrot od 60 do 85 proc. kosztów instalacji. Szansę na otrzymanie tych pieniędzy mają obecnie ci, którzy złożyli wniosek przed 1 kwietnia 2022. Zyskają oni najwięcej, ponieważ w tym czasie obowiązywała "promocja", dzięki której mogli otrzymać rabat za energię i dystrybucję w stosunku 1:0,8 za instalacje o mocy do 10 kW lub 1:0,7 za instalacje o mocy 10-50 kW. Pozostali mogą nadal ubiegać się o dofinansowanie, ale w mniejszym stopniu - do 31 grudnia 2023 r.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2022. Program Mój Prąd 4.0

Najpopularniejsze forma dofinansowania do fotowoltaiki to rządowy program "Mój Prąd". Program wystartował w kwietniu, a dokładniej jego kolejna edycja. Mogą w nim wziąć udział osoby, które do 31 grudnia 2023 roku zdecydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy od 1 do 10 kW. Maksymalne dofinansowanie w poprzednich latach wynosiło maksymalnie 3 tys. złotych.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2022, a program Czyste Powietrze. Rekordowe dopłaty?

Program "Czyste Powietrze" to szansa na największy zysk. Dofinansowanie zależy od dochodu i wynosi:

  • do 69 tys. zł - przy miesięcznym dochodzie gospodarstwa wieloosobowego do 900 zł, a jednoosobowego do 1200 zł oraz dla osób z prawem do zasiłku,
  • do 37 tys. zł - przy miesięcznym dochodzie gospodarstwa wieloosobowego do 1564 zł, a jednoosobowego do 2189 zł
  • do 30 tys. zł - przy rocznych dochodach do 100 tys. zł.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: