Tylko ci rodzice dostaną dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. "To jest niesprawiedliwe i krzywdzące"

W ramach programu Mama 4+ rodzice mogą się ubiegać o dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Nie wszyscy mogą liczyć jednak na dodatkowy zastrzyk gotówki. Trzeba wcześniej bowiem spełnić szereg warunków, co oburza wielu Polaków.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Choć program nosi nazwę Mama 4+ to o pieniądze z tego tytułu mogą starać się również ojcowie. O dodatek do emerytury mogą jednak wnioskować wyłącznie rodzice, którzy wychowali minimum czwórkę dzieci oraz spełnią odpowiednie kryteria. Kto ma zatem szansę na uzyskanie świadczenia uzupełniającego? 

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci — dla kogo jest przeznaczony? 

Środki z tego programu mogą otrzymać seniorzy, którzy ze względu na brak prawa do świadczenia lub jego niską wysokość, nie są w stanie się utrzymać. Posiadanie minimum czwórki dzieci nie jest natomiast jedynym warunkiem uprawniającym do uzyskania świadczenia. Trzeba również dodatkowo zamieszkiwać Polskę i mieć tu przez minimum 10 lat ośrodek interesów życiowych. Istotny jest również wiek osoby wnioskującej. O dodatek mogą się ubiegać rodzice, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Dla matek będzie to więc 60 rok życia, a dla ojców 65. W przypadku ojców ważny jest jeszcze jeden aspekt. Pieniądze mogą otrzymać jedynie ci, którzy wychowywali minimum czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Ile wynosi dodatek do emerytury za urodzenie dzieci? Decydujący jest jeden element

Jak wspomnieliśmy, dodatek otrzymają jedynie ci rodzice, którzy nie mają prawa do żadnego świadczenia finansowanego ze środków publicznych lub jego wysokość jest niska, a dokładniej wynosi mniej niż aktualnie obowiązująca minimalna emerytura. To właśnie od tego czynnika zależy wysokość dodatku do emerytury. 

Maksymalna wysokość świadczenia w ramach programu Mama 4+ to 1338,44 zł brutto. Kwota ta trafi do rodziców, którzy nie pobierają emerytury oraz renty. W przypadku osób, które otrzymują świadczenie z ZUS, ale jest ono niższe niż minimalna emerytura, wypłacone zostanie im dopełnienie do tej kwoty. 

Wielu rodziców oburzają warunki uprawniające do wypłaty dodatku do emerytury

Pod naszymi artykułami na temat dodatku do emerytury po urodzeniu dzieci wypowiedziało się wielu rodziców. Niestety część z nich krytycznie się wypowiada o programie Mama 4+:

Ja też urodziłam 4 dzieci i żeby nam było lepiej, wstawałam o 3 rano, żeby dojechać do pracy. To jest niesprawiedliwe i krzywdzące nas matek, które pracowały na pełnych obrotach
Też urodziłam i wychowałam czwórkę dzieci, razem z mężem pracowaliśmy na zmiany, żeby nie biegały z kluczem na szyi. Zostało mi dwa lata do emerytury i dostanę tyle, co matki, którym się nie chciało pracować, to jest prawo i sprawiedliwość!!!!!!
Urodziłam i wychowałam 7 dzieci. Pracowałam ciężko całe życie. Mam ponad 30 lat pracy. Nie korzystałam z opieki społecznej. Za rok pójdę na emeryturę, ale tą wypracowaną. Jest mi po prostu przykro, czuję się oszukana przez państwo.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: