Oficjalnie: 500 plus dla seniora dostanie jeszcze więcej osób. Te nowe warunki obowiązują w 2022 roku

500 plus dla seniora obowiązuje na zupełnie innych zasadach niż 500 plus dla rodzin z dziećmi. Do 2022 roku grono świadczeniobiorców było bardzo wąskie. W 2022 roku 500 plus dla seniora otrzyma więcej osób. Wyjaśniamy jak otrzymać 500+ dla seniora i gdzie złożyć wniosek.

Seniorzy w 2022 roku mogą cieszyć się z waloryzacji niektórych dodatkowych źródeł dochodu. Wzrosło nie tylko ich podstawowe świadczenie, ale i trzynasta i czternasta emerytura. Zmieniły się też zasady przyznawania niektórych "zastrzyków gotówki". Wszystko ze względu na zmianę progów dochodowych. Dotyczy to m.in. 500 plus dla seniora, które dla wielu osób do tej pory było nieosiągalne.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

500 plus dla seniora. Co to za świadczenie i komu przysługuje?

O świadczenie mogą się ubiegać emeryci i renciści, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat, lub też są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Niestety, nie każdy dostanie pełną kwotę świadczenia. 500 złotych przysługuje m.in. osobom, które nie mają prawa do żadnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Są również wytyczne dochodowe, które uległy zmianie.

500 plus dla seniora na nowych zasadach. Jeszcze więcej seniorów otrzyma świadczenie

Pieniądze nie przysługują w pełnej kwocie osobom, które pobierają świadczenia, których łączna suma nie przekracza 1396,13 zł. W przypadku innych wnioskujących zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Tzn. że senior otrzymujący np. emeryturę, w wysokości 1496,13 otrzyma pomoc wysokości 400 zł. Zmiana w 2022 polega na tym, że zmieniło się kryterium dochodowe. Ponieważ wzrosła kwota podstawowego świadczenia, przesunięto progi. Kryterium dochodowe jeszcze do niedawna wynosiło 1727,08 zł brutto. Od 1 marca 2022 roku wynosi 1896,13 zł brutto. Jest to o 124 zł więcej. 

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Potrzebne są też dokumenty

Ze względu na stan zdrowia, emeryci nie muszą złożyć wniosku osobiście. Może to zrobić bliska osoba, składając wniosek przez internet lub osobiście w najbliższym urzędzie KRUS, lub ZUS. Wzór formularza znajduje się tutaj. Oprócz wniosku należy dostarczyć dokumenty:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: