Emerytura po mężu się nie opłaca? Te wdowy powinny z niej zrezygnować, aby nie stracić pieniędzy

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna nie przysługuje każdej wdowie. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić rygorystyczne warunki, które nie spodobają się każdemu. W związku z tym wiele kobiet rezygnuje z jej pobierania. Są osoby, które nie powinny składać wniosku! Dlaczego?

Emerytura po mężu to nic innego, jak renta rodzinna. Świadczenie, o które mogą ubiegać się najbliższe osoby z otoczenia zmarłego lub zmarłej. Z powodu popularności świadczenia wśród wdów - nazwa "emerytura po mężu" jest używana najczęściej. Mogą o nią ubiegać się wdowy, które spełnią określone warunki. Niestety, nie każdej wdowie się one podobają, ponieważ niektóre z nich mogą działać na niekorzyść wnioskującej. W takiej sytuacji lepiej nie składać wniosku. Wyjaśniamy dlaczego.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Emerytura po mężu nie jest dla każdej wdowy. Jakie są warunki?

Emerytura po mężu przysługuje tylko tej wdowie, która:

  • osiągnęła wiek 50 lat
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy,
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Emerytura po mężu, a utrata własnego świadczenia. Kontrowersyjny warunek

Niestety, są też inne warunki, które budzą największe kontrowersje. Aby wdowa mogła otrzymywać świadczenie po zmarłym mężu, musi zrezygnować z własnej emerytury lub renty. Jeśli jest wyższa - wówczas nie ma sensu składać wniosku, ponieważ wdowa może być stratna. Co prawda, obowiązkiem osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie wniosku w urzędzie poinformowanie wdowy o takiej konieczności, ale warto wiedzieć o tym wcześniej, aby nie popełnić tego błędu i nie tracić czasu.

Kolejny kontrowersyjny warunek to fakt, że jeśli wdowa chce przejąć świadczenie męża - nie może pobierać go w 100-procentowej wysokości świadczenia. Przysługuje jej zaledwie 85 procent.

Jak złożyć wniosek o emeryturę po mężu? Można to zrobić online

Emeryturę po mężu można otrzymać po złożeniu wniosku w ZUS. Wzór formularza znajduje się tutaj. Oprócz wniosku należy dostarczyć dokumenty: akt małżeństwa, dokument potwierdzający datę urodzenia oraz datę śmierci współmałżonka, dokument potwierdzający datę urodzenia osoby ubiegającej się o świadczenie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: