Oficjalnie: Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci w 2022 jest wyższy! Nie tylko mamy mogą go dostać

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, to inaczej program Mama 4+. Przysługuje tym rodzicielkom, które w szczególny sposób oddały się macierzyństwu. Wypłacana kwota w 2022 roku wzrosła. Ile wynosi i kto może ubiegać się o świadczenie? Okazuje się, że nie tylko mamy.

Niektórzy rodzice rezygnują z planów zawodowych i decydują się zostać w domu, aby poświęcić się rodzicielstwu w stu procentach. W większości na taki ruch decydują się mamy, ale w ostatnich latach również ojcowie pozostają w domu i troszczą się o potomstwo. Niestety, ze względu na rezygnację z pracy, istnieje ryzyko, że te osoby nie otrzymają godnej emerytury. Istnieje program Mama 4+, który przewiduje rozwiązanie w takich sytuacjach. Specjalna emerytura wypłacana rodzicom w tym roku jest wyższa.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Którym mamom przysługuje świadczenie?

Matczyna emerytura przysługuje tym kobietom, które nie pobierają emerytury w wysokości, która pozwalałaby na utrzymanie się. Ważne jest też ukończenie wieku emerytalnego, czyli 60 lat. Mama ubiegająca się o świadczenie musiała też urodzić minimum czwórkę dzieci

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci przysługuje nie tylko mamom

Ojcowie również mogą ubiegać się o świadczenie Mama 4+. Jest ono przyznawane w innych przypadkach. Tata, który osiągnął wiek emerytalny -  65 lat oraz wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała, może wnioskować o świadczenie. 

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające zarówno mama, jak i tata mogą złożyć drogą elektroniczną lub w urzędzie ZUS. Wniosek znajduje się tutaj.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające w 2022 jest wyższe! Ile wynosi?

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci w 2022 jest wyższy. Zazwyczaj równy był 13 i 14 emeryturze, a tym samym - najniższej emeryturze. Ponieważ świadczenie podlega waloryzacji, wynosi 1338,44 zł brutto.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: