13. emerytura 2022 będzie wypłacana też w maju. Trafi na konta tylko tych seniorów

Część seniorów wciąż może liczyć na pieniądze z ZUS. 13. emerytura będzie bowiem wypłacana również w maju. Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą liczyć jednak wybrani. Kto może spodziewać się wyższego świadczenia w tym miesiącu? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

ZUS rozpoczął wypłatę trzynastek z początkiem kwietnia. Pieniądze trafiały do seniorów w sześciu transzach wraz z ich comiesięcznymi świadczeniami. Jak się okazuje, dodatkowe środki do niektórych trafią także w maju. O kim mowa?

Ile wynosi 13 emerytura 2022? Wypłaty są wyższe niż w roku ubiegłym 

To marcowa waloryzacja wpłynęła na to, że seniorzy w tym roku otrzymają wyższe trzynastki. Będzie to bowiem dokładnie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł "na rękę". Świadczenie jest bowiem równowartością aktualnie obowiązującej najniższej emerytury. Kwota decyzją rządu jest zwolniona z podatku, odprowadzona zostaje od niej jedynie składka zdrowotna. 

Kiedy wypłata 13 emerytury? Niektórzy wciąż mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z ZUS

Jak wspomnieliśmy, ZUS większości emerytów i rencistów trzynastkę wypłacił w kwietniu. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Mowa tutaj o seniorach pobierających świadczenia i zasiłki emerytalne. Te osoby otrzymają 13. emeryturę w maju. Dokładne terminy wypłat zgodnie z ustawą mogą się nieco różnić, gdyż: 

Świadczenie przedemerytalne wypłaca się za miesiąc kalendarzowy w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego.

Seniorów czeka w tym roku jeszcze 14. emerytura. Kiedy wypłata?

Rząd nie potwierdził jeszcze, czy wypłata czternastek będzie się odbywała na takiej samej zasadzie jak w 2021 roku. Wtedy wówczas pieniądze przysługiwały seniorom, których świadczenia finansowane ze środków publicznych nie przekraczały progu 2900 zł brutto. W stosunku do pozostałych była stosowana zasada złotówka za złotówkę. Zgodnie z wypowiedzią wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda, planowanym terminem wypłat jest listopad

Projekt rządowy w sprawie 14. emerytury będzie złożony w maju i do końca maja go przyjmiemy. Wypłaty czternastki będą na początku listopada. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: