Będzie zaliczkowa waloryzacja emerytur 2023? Rząd proponuje rozwiązanie, które może nie być korzystne

Zaliczkowa waloryzacja emerytur 2023 wejdzie w życie? Jest pomysł rządu, który nie spodoba się każdemu. Nowa ustawa może sprawić, że seniorzy będą stratni. Wygląda na to, że przyczyną jest inflacja i fakt, że druga waloryzacja objęłaby zbyt wiele świadczeń.

Pierwsza waloryzacja emerytur, tak jak i innych świadczeń ucieszyła obywateli. Szczególnie seniorzy i seniorki na tym skorzystali ze względu na wyższą trzynastą i czternastą emeryturę. Waloryzacji podlega także matczyna emerytura, oraz podstawowe świadczenie. Pytaniem pozostaje, czy będzie druga waloryzacja w 2023 roku ze względu na rosnącą inflację. Rząd ma inną propozycję.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Waloryzacja emerytur 2023, a obecna inflacja. Ile wynosi wskaźnik?

Inflacja konsumencka w Polsce w kwietniu 2022 r. wyniosła 12,3 proc. w ujęciu rocznym według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To najwyższy wzrost cen od maja 1998 roku. Ponieważ wskaźnik w styczniu wynosił ponad 7 procent, na tej podstawie obliczono waloryzację rent i emerytur. Emerytura najniższa w kraju, a także "trzynastka" i "czternastka" wynosi obecnie 1338,44 zł brutto.

Zaliczkowa waloryzacja 2023. Na czym miałaby polegać?

Obywatele spekulują, czy druga waloryzacja w 2023 roku będzie możliwa. Inflacja wzrasta, a ceny produktów w sklepach wciąż zaskakują - niestety bardzo negatywnie. Waloryzacja świadczeń mogłaby wiele zmienić, a zwłaszcza jeśli dotyczyłaby emerytur, które w Polsce i tak są bardzo niewielkie. 

Gazeta Wyborcza opublikowała niedawno informację, jakoby w rządzie trwały dyskusje na temat tzw. waloryzacji zaliczkowej. Poniżej zamieszczamy cytat, który wyjaśnia, na czym polegałby ten plan.

Gdy od początku 2022 r. średnia śródroczna inflacja przekroczy 8 proc. (np. stanie się to w czerwcu), to emeryci dostawaliby w tym samym roku (np. od sierpnia) drugą waloryzację, powiedzmy, w wysokości 2 proc. A gdy wyliczenia corocznej marcowej waloryzacji w kolejnym roku, czyli 2023, będą wskazywać, że waloryzacja będzie na poziomie 10 proc., to te 2 proc. wcześniejszej podwyżki byłoby odejmowane. W rezultacie ludzie dostaliby w marcu 2023 r. już tylko 8 proc. podwyżki

Zaliczkowa waloryzacja emerytur jest możliwa? Wszystko zależy od rządu

Jeśli waloryzacja objęłaby większość świadczeń, to z pewnością także emerytury. Niestety, zaliczkowa waloryzacja mogłaby sprawić, że seniorzy byliby stratni. Inflacja na poziomie 12 procent nie byłaby równa waloryzacji na tym samym poziomie. Oznacza to, że seniorzy zyskaliby mniej, a ceny nadal by rosły.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: