W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2022 roku? Wiemy, kiedy warto złożyć wniosek

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą liczyć na świadczenie z ZUS. W tym celu niezbędny jest jednak wniosek o emeryturę. Jak się okazuje, to kiedy go złożymy, ma duże znaczenie. Niektóre miesiące są bowiem korzystniejsze pod względem przeliczenia wysokości świadczenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Aktualnie obowiązujący wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wówczas senior może złożyć wniosek o emeryturę. Szansą na wyższe świadczenie jest nie tylko zaktualizowany kalkulator emerytalny. Okazuje się, że wpływ może mieć również czas, w którym złożymy wniosek do ZUS

Wniosek o emeryturę. Jakie dokumenty należy dostarczyć do ZUS?

Wniosek o emeryturę można już złożyć na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Do ZUS należy wówczas dostarczyć: 

  • wniosek EMP
  • formularz ERP-6
  • dokumenty potwierdzające: przebyty czas zatrudnienia, wysokość wynagrodzeń oraz informacje o okresach składkowych i nieskładowych.

Całą dokumentację możemy złożyć w dowolnej jednostce ZUS, za pośrednictwem platformy PUE ZUS, wysyłając ją pocztą lub kurierem oraz za pośrednictwem pracodawcy. ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji. 

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2022 roku? W niektórych przypadkach warto poczekać

Okazuje się, że najkorzystniejszym momentem przejścia na emeryturę jest lipiec, na co wskazuje w rozmowie z Gazetą Pomorską regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego Krystyna Michałek:

Warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia. Kto planuje przejść na emeryturę w maju lub w czerwcu, lepiej niech poczeka z tym do lipca. Podobnie jak w ubiegłym roku, lipiec będzie korzystniejszym miesiącem, aby przejść na emeryturę. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną. 

Co więcej, rzecznik dodaje, że planując rozwiązanie umowy, warto zrobić to na dwa dni przed końcem miesiąca oraz do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. W takiej sytuacji senior otrzyma pensję za pełen miesiąc oraz całą emeryturę.

Dla tych seniorów wniosek o emeryturę będzie opłacalny. Mają szansę na wyższe świadczenia 

W związku z aktualizacją kalkulatora emerytalnego, na który wypłynęły nowe założenia makroekonomiczne, ale również nowa tablica średniego dalszego trwania życia, największe zyski mogą odczuć osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie zdecydowały się na złożenie wniosku o emeryturę. Jak wskazuje dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW, emerytura 61-letniej kobiety, która teraz złoży wniosek o jej przyznanie, będzie wyższa o 7,7 proc., a 62-latki nawet 18,2 proc. Przed wybuchem pandemii byłoby to zaledwie ok. 8 proc. Tutaj jednak ponownie znaczenie ma data złożenia wniosku. Najlepiej zrobić to po dacie urodzenia, gdyż wtedy średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, a więc korzystniejsze.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: