Oficjalnie: Andrzej Duda zapowiada nowe święto państwowe. Wiemy, czy będzie to dzień wolny od pracy

Prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą ustanowienia nowego święta państwowego. Jeśli pomysł wejdzie w życie - Polacy liczą na dodatkowy dzień wolny latem. Nowe święto państwowe ma na celu upamiętnienie zrywu narodowego. Odpowiadamy, czy będzie kolejny dzień wolny.

W roku kalendarzowym na 2022 rok wypada aż 114 dni wolnych od pracy. To oznacza, że w sumie przepracujemy 251 dni. Wśród 114 dni jest trzynaście świąt. Prezydent właśnie poinformował o nowym święcie narodowym, które może sprawić, że może być ich czternaście. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Nowe święto państwowe na cześć zrywu narodowego. Co planuje Andrzej Duda?

Andrzej Duda podpisał już projekt ustawy o nowym święcie narodowym, które miałoby przypadać już w czerwcu. W ten sposób Polacy mają uczcić pamięć o zrywie narodowym złożonym z 3 powstań z lat 1919–1921. Święto zainicjowano z ramienia Sejmiku Województwa Śląskiego, ku czci Powstań Śląskich. Oficjalna nazwa to Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Czy nowe święto państwowe wejdzie w życie w tym roku? Kiedy wypada?

Dzień nowego święta narodowego przypada 20 czerwca. Projekt trafi za chwilę do Sejmu, a więc pozostaje czekać na zatwierdzenie go. Prezydent podkreśla, że pokłada duże nadzieje w tym, aby ten dzień wkrótce został oficjalnie ustanowiony przez polski parlament Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Jeśli ustawa wejdzie w życie na przestrzeni najbliższych tygodni, być może zyskamy dzień wolny już niebawem.

Nowe święto narodowe. Czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy? 

Na ten moment rząd nie przewiduje, aby Narodowy Dzień Powstańców Śląskich miał dołączyć do pozostałych, trzynastu dni wolnych od pracy w 2022 roku. Oczywiście - pracodawca ma możliwość ustanowić ten dzień wolny dla pracowników, ale nie będzie on wolny ustawowo. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: