Bon turystyczny 2022. Do kiedy i gdzie można go wykorzystać? ZUS przypomina o upływającym terminie

Bon turystyczny powstał nie tylko po to, aby wspomóc branżę turystyczną odczuwającą skutki pandemii, ale przede wszystkim rodziny, które chciałyby zaplanować wspólny wypoczynek, a nie zawsze mają takie możliwości finansowe. ZUS przypomina jednak o zbliżającym się terminie ważności bonów. Podpowiadamy zatem, jak pobrać bon turystyczny oraz gdzie można go wykorzystać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Zbliżające się wakacje to idealny moment, aby wykorzystać bon turystyczny. Jak poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska:

Polacy chętnie korzystają z bonów turystycznych. Z najnowszych danych wynika, że już ponad 3,3 mln osób aktywowało bony na łącznie około 3 mld zł

Osoby, które jeszcze go nie aktywowały, wciąż mają szansę, aby to zrobić. Podpowiadamy, kto może z bonu skorzystać i w jaki sposób należy to zrobić. 

Bon turystyczny — dla kogo jest przeznaczony? Skorzystać mogą z niego wybrani 

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności bon wynosi 1000 zł. Otrzymać go mogą osoby, które: 

  1. 18 lipca 2020 r. miały przyznane prawo do:
    • świadczenia wychowawczego 500+
    • dodatku wychowawczego w wysokości świadczenia wychowawczego, który przysługiwał na dzieci umieszczone: w rodzinie zastępczej lub u osoby, która prowadzi rodzinny dom dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej, w placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

  2. Między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyły prawo do:
    • świadczenia wychowawczego na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego świadczenia lub do dodatku wychowawczego;
    • dodatku wychowawczego na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane prawo do tego dodatku lub do świadczenia wychowawczego.

  3. Przebywają poza granicami Polski i:
    • między 1 lipca 2019 r. a 18 lipca 2020 r. złożyły tam wniosek o świadczenie wychowawcze przekazany do wojewody, który do 18 lipca 2020 r. nie rozpatrzył go;
    • między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. złożyły tam wniosek o świadczenie wychowawcze, który był przekazany do wojewody i wojewoda nie rozpatrzy go w okresie, za który składane są informacje o osobach uprawnionych;
    • wojewoda wydał decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny? Lista miejsc akceptujących płatność bonem 

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska przypomina o terminie ważności bonów turystycznych

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września tego roku. Mogą nim zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. W niektórych przypadkach opłacą nim także jednodniową wycieczkę. 

Co istotne, odpoczynek może być zaplanowany po 30 września 2022, ale płatność bonem musi się odbyć do tego terminu. Bony turystyczne honoruje około 28 tys. podmiotów w Polsce. Można je przeznaczyć nie tylko na pobyt w hotelu czy gospodarstwie agroturystycznym, ale również na wycieczki, obozy czy kolonie organizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Pełna lista podmiotów akceptujących bon została umieszczona w specjalnym katalogu. 

Jak aktywować bon turystyczny? Można to zrobić wyłącznie online

Bon można pobrać poprzez platformę PUE ZUS. Należy przejść do zakładki "Ogólny", a następnie "Polski Bon Turystyczny". Po kliknięciu i uzupełnieniu danych bon będzie gotowy do pobrania. Otrzymamy wówczas kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: