Seniorzy mają swoje własne 500 plus, które co prawda wypłacane jest tylko nielicznym, ale trafia na konta co miesiąc i dożywotnio. Co ciekawe, nie tylko emeryci mogą się starać o to świadczenie. Wyjaśniamy, komu przysługuje, na jakich zasadach i dlaczego nie trzeba składać wniosku osobiście.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O świadczenie mogą się ubiegać tylko ci emeryci i renciści, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat, lub są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Niestety, nie każdy dostanie pełną kwotę świadczenia. 500 złotych przysługuje m.in. osobom, które nie mają prawa do żadnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Obowiązują też od 2022 nowe progi dochodowe.
Od 2019 roku o 500 złotych co miesiąc mogą ubiegać się również inne osoby, których stan zdrowia nie jest najlepszy. Do grupy świadczeniobiorców należą też młodsze osoby, którym do emerytury daleko. Wśród nich znajdziemy osoby wnioskujące, które:
Wniosek można złożyć w dwóch miejscach. Senior ma do wyboru ZUS, KRUS a w obydwu przypadkach może być to osobiście, lub za pośrednictwem strony internetowej. Wniosku nie trzeba składać osobiście, jeśli stan zdrowia na to nie pozwala. Do wniosku trzeba dołączyć:
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina