Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie tylko wdowy, ale również wdowcy, dzieci, rodzice, wnuki czy rodzeństwo osoby zmarłej mogą złożyć do ZUS wniosek o rentę rodzinną. Każda z tych osób musi spełnić jednak szereg przesłanek, aby otrzymać pozytywną decyzję. Jak sytuacja wygląda w przypadku kobiet ubiegających się o emeryturę po mężu? Okazuje się, że tylko wybrane wdowy mogą liczyć na przejęcie świadczenia.
Szansę na otrzymanie renty rodzinnej po zmarłym mężu mają kobiety, które:
Wdowy, które nie spełniają tych warunków, ale pozostają bez źródła utrzymania, mogą liczyć na wypłatę środków jedynie przez określony czas:
Wdowy, aby otrzymać emeryturę po mężu, muszą zrezygnować ze swojego świadczenia. Nie otrzymają one jednak mimo to pełnej wysokości renty rodzinnej. W zależności od tego, ilu osobom ZUS ją wypłaca, będzie to:
Prawo do renty rodzinnej, gdy małżeństwo pozostawało w separacji, może być przyznane tylko pod jednym warunkiem. Mianowicie, gdy wdowa udowodni, że bezpośrednio przed śmiercią współmałżonka otrzymywała od niego alimenty na podstawie porozumienia. Co istotne, wyjątek ten nie dotyczy mężczyzn, a jedynie kobiety.
W sytuacji gdy małżonkowie nie pozostawali we wspólności małżeńskiej lub byli rozwiedzeni, zarówno wdowa, jak i wdowiec mogą ubiegać się o rentę rodzinną, jeśli oprócz spełnienia powyższych warunków w dniu śmierci współmałżonka mieli prawo do alimentów ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina