Emerytury od lipca 2022 będą wyższe? Dzięki tej ustawie seniorzy mogą dostać rekordowe wypłaty

Emerytury od lipca 2022 mogą być wyższe. Seniorzy już teraz liczą na drugą waloryzację, która miałaby wpływ na podwyższenie świadczeń. Ze względu m.in. na inflację, w tym roku wypłacono ponownie 14 emeryturę. Co czeka seniorów latem i ile mogą zyskać?

Jeszcze niedawno pisaliśmy o inflacji, która wynosiła 7 procent, a tymczasem przekroczyła 12 i cały czas rośnie. W związku z tym zadecydowano o podwyższeniu 13 i 14 emerytury, a także innych świadczeń, które podlegają waloryzacji. Seniorzy domagają się drugiej waloryzacji, ponieważ prognozuje się, że inflacja może wynieść nawet 15 procent. Jakie zmiany czekają ich w lipcu 2022?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak możemy ochronić swoje pieniądze przed 12 proc. inflacją? Ekspert wyjaśnia

Emerytury od lipca 2022, a 14 emerytura. Kiedy wypłata świadczeń?

Zanim mowa będzie o ewentualnej waloryzacji emerytur w lipcu br. warto pochylić się nad czternastą emeryturą, która zawita na konta seniorów. W związku z podwyżką świadczeń, również i to wzrośnie o około 100 złotych. Seniorzy otrzymają je zgodnie z zapowiedzią pod koniec wakacji.

Klaudia El Dursi Niepowtarzalne sukienki na wesele. Ta El Dursi z "Hotelu Paradise" to hit 2022!

Wyższe emerytury od lipca 2022? Seniorzy mogą zyskać dużo pieniędzy

Seniorzy liczą na wyższe emerytury w lipcu 2022 ze względu na planowane zmiany w temacie podatków. Reforma, która powinna nastąpić latem obniżyłaby najniższą stawkę podatkową z 17 do 12 procent. Przykładowo, senior którego emerytura wynosi 2600 otrzymałby teraz 2600 brutto minus:

  • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 234 zł
  • Zaliczka na podatek (2 600 zł razy 17 proc. minus 425 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 17 zł

W związku z tym emerytura na rękę wynosi: 2 349 zł

Po obniżeniu stawki 17 proc. do 12 procent jego emerytura wyniosłaby:

  • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 234 zł
  • Zaliczka na podatek (2 600 zł razy 12 proc. minus 300 zł czyli 1/12 pomniejszenia z tytułu kwoty wolnej) to 12 zł

To oznacza emeryturę na rękę: 2 354 zł

Zysk: 5 zł miesięcznie, 60 zł za cały rok. Nie jest to dużo, ale warto przypomnieć, że seniorzy stanowią najbiedniejszą grupę świadczeniobiorców. Liczy się zatem każdy "grosz". 

Klaudia Halejcio Zestaw na plażę Klaudii Halejcio robi wrażenie. Wiemy, gdzie go kupisz

Emerytury w lipcu 2022 mogą być wyższe, ale nie muszą. Dlaczego?

Najbardziej prawdopodobnym zyskiem będzie ten, skierowany do emerytów, których dochód wynosi  więcej niż 2 500 zł na rękę. Otrzymają dodatkowe pieniądze od lipca z tytułu obniżenia podatku z 17 do 12 proc. Nie mówi się jednak o kolejnej waloryzacji. Póki co, rząd przyjął jedynie ustawę wprowadzającą wspomnianą zmianę w PIT i skierował ją do Sejmu. Pozostaje czekać na werdykt.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: